Szerbiai Nagy-birodalom

Nem lehetne azt állítani, hogy Nagy Sándor újvidéki üzletember a leggazdagabb vajdasági magyar. Ilyen kimutatás nincsen. Ám az biztos, hogy munkájában a legsikeresebbek közé tartozik, természetesen nem csak a magyarok között. Ismert és elismert.

Sebestyén Imre
2007. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Forbes amerikai magazinnak a világ leggazdagabb embereit tartalmazó listáján most egy szerbiai neve is szerepel. Miroszlav Miskovics, a Delta társaság tulajdonosa a 891. helyen van, s ezt a helyet még félszáz üzletemberrel osztja. Vagyonuk egymilliárd dollárra tehető. Nagy Sándornak ilyen vagyona nincsen. De felsorolni is sok, hány cége van, hol vannak érdekeltségei, s azok mi mindenre, hány országra terjednek ki.
Röpke bő másfél évtizeddel ezelőtt kezdett vállalkozni, egy biztos és jövedelmező munkahelyet – akkor kétezer márkás fizetést – váltva fel a versenyszféra bizonytalanságára. A fiatal közgazdász és elektromérnök – akkor 37 éves volt – úgy gondolta, hogy többre képes. 1991-ben megalakította a Rotor céget, amely áramfejlesztők, festékek forgalmazásával foglalkozik, s jelenleg tucatnyi üzlete van a tartományi székvárosban és környékén. Évi forgalma mára meghaladja a kétmillió eurót, s olyan nagy cégekkel van üzleti viszonyban, mint a General Electric. A később létrehozott Aretol évi forgalma azonban már meghaladja a hatmillió eurót. Mindegyik vállalatnak megvan a saját története, így az 1996-ban alapított Aretolnak is, amely élelmiszer-ipari aromaanyagot állít elő, de mára már sok ezer tonna tartósított élelmiszert – főzelékfélét és gyümölcsöt – forgalmaz külföldön, belföldön.
Az évszámokból látni lehet, hogy Nagy Sándor közvetlenül a délszláv válság kirobbanása előtt vágott bele a vállalkozásba. Lapunknak elárulta, hogy akármilyen furcsán is hangzik, a milosevicsi időkben, az elszigetelt gazdaságban könnyebb volt a vállalkozás, mint most. A hiperinfláció éveiben (1993–1994) is talpon tudott maradni, amikor a pénzromlás olyan méretű volt, hogy a tőke napok alatt elolvadhatott. Nála még fiadzott is. 2002-től részt vett a privatizációban, óbecsei, adai, moholi kereskedelmi és termelővállalatokat vásárolt, sőt egy szállót is. Csak mellesleg jegyezte meg, hogy Budapesten is négy pékséget működtet. Nem csinál titkot belőle, hogy Szerbiában magyar vállalkozóként mindenért jobban meg kellett dolgoznia.
Két lánya és egy fia van. Arra készíti fel őket, hogy igazgatni tudják az alakuló Nagy-birodalmat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.