Athénban az olimpiatörténet számunkra messze legkínosabb napjait éltük át, amikor Fazekas Róbert a doppingvizsgálaton kevesebb vizeletet produkált az előírtnál, majd elhagyta a helyiséget, Annus Adrián pedig az utólagos mintaadás elől zárkózott el, s így két, a pályán megnyert aranyérmet vettek el tőlünk. A Haladás két Európa-bajnoka, a 2003-as párizsi vb ezüstérmesei megkapták a doppingvétség miatt járó kétéves eltiltásukat, s hiába hadakoztak a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon, ott is vesztettek. Ehhez jött még a megbélyegzés.
A két versenyző menedzserével folytatott beszélgetésből leszűrhettük, hogy ez a billog az eltiltás letöltésével nem tűnhetett el. Bár Fazekasék esetében nincs szó olyasmiről, mint amikor két éve az ötven európai viadalt tömörítő Euro-Meetings Group deklarálta, hogy nem kér a doppinggyanúba keveredett Marion Jonesból, Babinyecz József nem tagadja, akadnak versenyek, amelyekre képtelenség beprotezsálni védenceit: „A nemzetközi és az európai szövetség egyes vezető tisztségviselői maguk is versenyrendezők a világ számos pontján, és a pozíciójukban nem tehetik meg, hogy meghívjanak bizonyos személyeket. A szervezetekben időnként választásokat tartanak, és ezeken majd szavazatokat akarnak szerezni.”
Az 1980-as moszkvai olimpián csehszlovák színekben éppen diszkoszvetésben ezüstérmes Bugár Imre nem tartozik ebbe a körbe. A dunaszerdahelyi születésű, magyar nemzetiségű egykori kiválóság a Ludvig Danek-emlékverseny rendezőjeként Fazekas Róbertet is meghívta a Turnovban az idén május 22-én megrendezendő eseményre. (Danek az 1972-es münheni olimpia bajnoka, 1964-ben ezüst-, 1968-ban bronzérmes volt az ötkarikás játékokon, 1998-ban hunyt el.) Fazekasnak azonban eltiltása lejárta után ez csak az első nemzetközi versenye lesz, a hazai visszatérés már megvolt. A múlt hét végén minden felhajtást kerülve 63,47 méterrel nyert meg egy szombathelyi versenyt.
– Nagyon izgultam, hiszen közel három éve nem versenyeztem. Jobban örültem volna, ha 64 méter fölött dobok, de így sem vagyok elégedetlen. Úgy tudom, Turnovban mindenki indul, aki számít, s amennyiben 64–65 méter közötti eredményt érnék el, az már tisztes helytállás lenne. Ha pedig az augusztusi oszakai vb-ig tudnék javulni további két-három métert, akkor ott a dobogó közelében végezhetnék. Senkinek nem kívánom a mögöttem hagyott időszakot, de most már csak előre szeretnék nézni – mondja Fazekas, aki Turnov után június 10-én a lengyelországi Bydgoszczban lép dobókörbe.
Annus Adrián pedig itt kezdi újra a versenyzést:
– Én egyelőre még csak ott tartok, ahol márciusban kellett volna. Alapozó jellegű munkát végzek nagy súlyokkal, nehéz kalapáccsal dobok, a formába hozás még csak ezután jön. Mindez annak a következménye, hogy szeptember végén a bal térdemben a porcot kicsit helyre kellett pofozni. A gondok már tavaly februárban kezdődtek, akkor próbáltam kezeltetni, ideig-óráig rendbe is jött, de aztán kiderült, hogy mindenképpen kés alá kell feküdnöm. A műtét jól sikerült, ám a két hónapos lemaradásom miatt az első versenyeimhez nem fűzök nagy reményt. A vb-n mindenesetre Robihoz hasonlóan én is a dobogó közelében szeretnék végezni, s remélem, hogy augusztusban már 80-81 méter közeli eredményre leszek képes.
A két atléta edzője, Vida József szerint ez az év bizonyosan rámegy arra, hogy Annus és Fazekas visszaszokjon a versenyzésbe. Erre van is idejük, mert az olimpiát jövőre rendezik. Más kérdés, hogy Pekingben könnyebb lesz aranyérmet nyerniük, mint valaha is elfeledtetni az Athénban történteket.

Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?