Német tudósé a kémiai Nobel-díj

Gerhard Ertl német tudós kapja az idén a kémiai Nobel-díjat – jelentette be tegnap Stockholmban a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. A döntés indokolása szerint Ertl kutatásai segítenek megérteni az autók katalizátora és az üzemanyagcellák működését, valamint rávilágítanak arra, miért rozsdásodik a vas. Eredményei a félvezetőgyártásnak is nagy lendületet adtak.

MN-összeállítás
2007. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fizikai Nobel-díj után a kémiait is német tudós kapja ebben az évben: a felületi rétegek kémiájában elért kutatási eredményeiért Gerhard Ertl veheti át a kitüntetéssel járó tízmillió svéd koronát (több mint 272 millió forint) – közölte tegnap a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. A kutató a kitüntetést azzal érdemelte ki, hogy jelentősen bővítette az autók katalizátorainak és üzemanyagcelláinak működésére vonatkozó információkat. Feltárta továbbá a korróziós folyamat eddig nem ismert törvényszerűségeit – adta hírül az AFP.
Az indoklás szerint a katalitikus felületeken bekövetkező kémiai reakciók kulcsszerepet játszanak sok ipari eljárásban, többek között a műtrágyák gyártásában. Elmélyült tanulmányozásuk segít megérteni az ózonréteg vékonyodását előidéző folyamatokat, azokat a kémiai reakciókat, amelyek a sztratoszféra apró jégkristályainak felületén játszódnak le. A tudományág eredményei nagy hatást gyakorolnak a félvezetőgyártás fejlődésére is.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia hangsúlyozta: Gerhard Ertl a múlt század hatvanas éveiben az elsők között ismerte fel ezeket az összefüggéseket. Lényeglátó kutatásai teremtették meg a modern felületi kémia alapjait. Az általa kialakított módszereket egyaránt felhasználták az akadémiai kutatásokban és a vegyipari eljárások fejlesztésében. A 71 éves Gerhard Ertl már visszavonult, korábban a berlini Max-Planck Társaság Fritz Haber Intézetének igazgatója volt. Felületkémiai kutatásaiért – a magyar származású Somorjai A. Gáborral, a kaliforniai Berkeley Egyetem professzorával együtt – nyerte el 1998-ban a kémiai Wolf-díjat.
A kémiai Nobel-díjat eddig öt magyar származású tudós érdemelte ki. Az 1925. évit a Németországban élt Zsigmondy Richárd (1865–1929) a kolloid oldatok heterogén természetének magyarázatáért és a kutatásai közben alkalmazott módszerekért. Az 1943. évit a Németországban, Dániában és Svédországban élt Hevesy György (1885–1966) az izotópok indikátorként való alkalmazásáért vehette át. 1986-ban a Kanadában élő Polányi János (1929–) – megosztva – a kémiai reakciók folyamatának jobb megértését szolgáló kutatásaiért; 1994-ben az Egyesült Államokban élő Oláh György (1927–) a pozitív töltésű szénhidrogének tanulmányozása terén elért eredményekért. Avram Hershkót, azaz Herskó Ferencet, aki 1937-ben született Karcagon, és nem sokkal a második világháború után vándorolt ki családjával Izraelbe, 2004-ben jutalmazta az elismerő kitüntetéssel a Svéd Királyi Tudományos Akadémia – írta az MTI.
n
Helyesen: ellenállás. A tegnapi számunkban megjelentekkel szemben a fizikai Nobel-díjat Albert Fertnek és Peter Grünbergnek nem az óriás mágneses rezonancia, hanem az óriás mágneses ellenállás felfedezéséért ítélték oda.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.