Ajándék és kárpótlás 1962-ért

2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Grosics Gyula tegnap volt nyolcvankét éves. Nem mondhatjuk, hogy tegnap ünnepelte a nyolcvankettedik születésnapját, hiszen kórházban, súlyos betegségből lábadozva fogadta a látogatókat. Közöttük Rieb Györgyöt, a Ferencváros elnökét, akitől megkésett, de ettől még – vagy talán éppen ezért – roppant becses ajándékot kapott: az 1947-es évjáratút idéző, Kossuth-címeres kapusmezt Fradi-melegítővel és az FTC-be szóló átigazolási lappal, amelyet menten alá is írt. Az ötlet és a szándék nem mai, egészen 1962-ig nyúlik vissza. Az ’50-es években többször végveszélybe sodródott, jogfosztott kapus és klub ezzel a nyilvánvaló sportszakmai hozadéka mellett szimbolikus értékű szerződéssel kívánta rehabilitálni magát és a másik felet, ám a hatalom nemet mondott. Tegnap azonban az Aranycsapat olimpiai bajnoka és vb-ezüstérmese fradista (is) lett – amitől még nem kevésbé dorogi, kispesti és tatabányai –, és olyan hévvel mesélt, mintha éppen beállni készülne a kapuba: „Negyvenhat éves a történet, ezért ezt a meglepetést nem lehet csak úgy zsebre tenni. 1962-ben szerettem volna visszatérni Budapestre, és Tatabányán úri módon fogadták a szándékomat, hozzájárultak. A chilei világbajnokságra már úgy is mentem ki, mint a Ferencváros játékosa. A negyeddöntőben aztán kikaptunk a csehszlovákoktól, ennek megfelelően borús hangulatban üldögéltünk, amikor az MLSZ elnöke odalépett hozzám, és átnyújtott egy levelet. Nem is bontottam ki azonnal, mert abban a helyzetben nem különösebben érdekelt, amikor aztán mégis, azt olvastam: az országos sporthivatal és a labdarúgó-szövetség nem engedélyezi, hogy a fővárosba igazoljak. Erre én felálltam, és bejelentettem, hogy befejeztem a játékos-pályafutásomat. Hibáztam, nem ezzel kellett volna visszavágnom, utóbb már bántam is, de a szavamat nem másítottam meg. Most, negyvenhat évvel később aztán a születésnapomon kaptam egy fekete dresszt és egy Fradi-melegítőt, a klub elnöke pedig meghívott a csapat első tavaszi mérkőzésére.”
A lelkesedés e ponton picit megtörik, az ünnepelt inkább magától, mintsem tőlünk kérdezi, nyolcvankét éves korában vajon ki kíváncsi az emberre, de amikor felvetjük neki, hogy a Kő András kollégánk által róla írt életrajzi könyv a mai magyar valóságban felfoghatatlan és példátlan siker, már újra egyetértően mondja: „Ilyen érdeklődés a személyem és a velem kapcsolatos események iránt még nem volt, ennél nagyobb elégtételt életemben nem kaptam. Jólesik, bevallom. Megyek az utcán, a villamoson, az emberek pedig megállítanak, megsimogatnak és azt mondják: az Isten tartsa meg még sokáig! Ezt nem lehet megfizetni, erre nincs keret. Illetve van, de úgy hívják, hogy szeretet. És akkor még nem beszéltem a Dorogról, a Tatabányáról, a Budapesti Honvédról. Nem adom fel, már csak ezért sem. Persze az igazság az, hogy nem én döntök. A Jóisten majd tudni fogja, mit tegyen velem.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.