Nagybirtokokra jut az agrárpénzek java

Nánási Tamás
2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Befektetői csoportok kívánságait és a magyar nagybirtokrendszer megerősítését szolgálja a 2013-ig elkölthető uniós agrár- és vidékfejlesztési pénzek jó része. A brüsszeli források elosztását szabályozó Új Magyarország vidékfejlesztési program nem tükrözi a magyar falvak problémáit, nem áldoz eleget a vidéki közösségek fenntartására, aminek következménye a szociális népvándorlás elindulása lesz – állapítja meg a Budapest Analyses intézet legfrissebb, tegnap nyilvánosságra hozott elemzése.
Elsősorban a tömegtermelés növelésére helyezi a hangsúlyt az uniós források felhasználásakor a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, ami ellentmond az Európai Bizottság által 2003-ban útjára indított agrárreformoknak – szögezi le a dokumentum. Az ebben az évben megszületett, úgynevezett luxemburgi döntés ugyanis arról szólt, hogy az Európai Unióban működő közös agrárpolitikában filozófiát kell váltani. A jövőben nem annyira a termés növelésére kell áldozni a brüsszeli kasszából, hiszen ez a törekvés az elmúlt évtizedekben eladhatatlan feleslegek kialakulásához vezetett. Fontosabb cél a vidéki közösségek fennmaradásának segítése, és azoknak a szolgáltatásoknak a támogatása, amelyeket a gazdálkodók a tájfenntartás és a környezetvédelem érdekében vállalnak fel, hiszen ezzel az európai társadalmak javát szolgálják. E filozófiaváltás jegyében a mennyiséghez kötött, úgynevezett elsőpilléres agrártámogatásokat az unió lépésről lépésre csoportosítja át a második pillérbe, a vidékfejlesztési kasszába. Ez utóbbi források aránya a brüsszeli agrárbüdzsében 2000–2006 között még csak 10,5 százalék volt, a 2013-ig tartó ciklusban viszont már 25 százalékra emelkedett. Ez azt jelenti, jelenleg évente 150-180 milliárd forint vidékfejlesztési pénz áll Magyarország rendelkezésére – állapítja meg a Budapest Analyses.
Nem ezt tükrözi az elemzőintézet szerint az Új Magyarország vidékfejlesztési program, amit egyébként az érintett társadalmi rétegek kizárásával fogadtak el. Ez utóbbi állításra a dokumentum példának hozza fel, hogy a program első változatát egyáltalán nem hozta nyilvánosságra az agrártárca. S miután az Európai Bizottság 59 fejezetben, 240 kérdéskört érintve fogalmazta meg kifogásait a magyar kormány által benyújtott tervezettel szemben, a tavaly nyáron elkészült második változat hazai véleményezésére mindössze négy napot adott az érintetteknek a szaktárca. Így elsősorban az tudta elfogadtatni az álláspontját, aki közelebb volt a tűzhöz. Mutatja ezt, hogy a beruházásokra, fejlesztésekre szánt források nagy részénél például eleve úgy alakították ki a pályázati feltételeket, hogy kizárták a programból az élethivatásszerűen mezőgazdasági tevékenységből élő 220 ezer gazdaság 78 százalékát, s emellett az összes részfoglalkozású gazdálkodót és őstermelőt – állítja az elemzés, amely szerint emiatt kijelenthető: e támogatások zömmel egy nagybefektetői klienscsoport érdekeit szolgálják.
A tőkés társaságok szempontjainak felel meg a földművelésügyi tárca azon célkitűzése is, hogy a minőségi szerkezetváltás helyett a tömegtermelés 30-40 százalékos emelése a magyar agrárpolitika sarokpontja. Mindez szemléletesen nyomon követhető a programban, hiszen a kisebb gazdaságok helyzetbe hozását, összefogását elősegítő jogcímek egy része megszűnt, a többire pedig alig jut forrás. Törölték a szaktanácsadói szolgálat létrehozását segítő intézkedéseket, illetve nem jut pénz arra sem, hogy a kisebb állattartó gazdaságokat felkészítsék a szigorú uniós előírások teljesítésére. Mindemellett a vidéki közösségek megtartásában kulcsszerepet játszó területekre az összes forrás mindössze 2,14 százaléka jut, ami gyorsítja a kis falvak szétesését, elnéptelenedését és az ott élők elvándorlását a nagyobb településekre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.