Szerbiai patthelyzet

Holnap elnököt választ Szerbia. A két táborra szakadt ország a választások első menetének két győztese – a radikális párti Tomiszlav Nikolics és a demokrata párti Borisz Tadics – közül választja meg a következő államfőt ötéves megbízatásra.

Sebestyén Imre
2008. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

precedens? Washington nem garantálja, hogy Koszovó függetlensége nem jelent precedenst más régiók hasonló törekvéseihez – válaszolta lapunk kérdésére April Foley, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete egy budapesti kerekasztal-beszélgetésen tegnap. Kijelentette: Magyarország nagy valószínűséggel az első országok közé tartozik majd, amelyek elismerik a szakadár szerb tartomány függetlenségét. A kirendeltségvezető asszony közölte, nem számít arra, hogy az Európai Unió minden tagállama egy időben dönt így. Ismert, hogy az EU több tagállama – köztük Spanyolország, Szlovákia, Románia és Ciprus – vonakodik ettől, félve, hogy Koszovó függetlensége saját kisebbségeik autonómiatörekvéseihez szolgál hivatkozási alapul. (Á. Z.)


Ezúttal is történelmi jelentőségűnek tartják a döntést, még akkor is, ha nem elnöki rendszer van Szerbiában, hiszen meghatározza, hogy a sok problémával küszködő Szerbia milyen utat választ: a Tadics nevével jelzett európai közeledést, vagy a Nikolics által képviselt szembehelyezkedést a Nyugattal, az Oroszország felé fordulást. A verseny szoros lesz, kimenetelét megjósolni lehetetlen. Annak ellenére, hogy a minapi közvélemény-kutatás Tadicsnak adott leheletnyi előnyt, az elemzések következtetései inkább Nikolicsnak kedveznek. A radikális jelölt az első menetben már előnyt szerzett azzal, hogy a harmadikként befutó Velimir Ilics mögött álló politikai erők (köztük a szerb kormányfő pártja is) nem támogatják Tadicsot, s a radikálisok pártjára álltak. Így értelmezhetik ezt választóik. Az egész szocialista tábor – amelynek jelöltje a negyedik helyen végzett az első menetben – biztosan nem támogatja Tadicsot, akit most szövetségesei is elhagytak. Nemcsak a Vojiszlav Kostunica vezette Szerbiai Demokrata Párt, amelynek tagsága amúgy is inkább húzott a radikálisokhoz, hanem a Liberális Demokrata Párt is, amely szintén a szavazóinak lelkiismeretére bízta a döntést. A Vajdasági Szociáldemokrata Liga felhívásában arra biztatta híveit, hogy szavazzanak „Nikolics ellen”. A Magyar Koalícióban is voltak viták, hogy támogassák-e Tadicsot, aki nem volt hajlandó nyilvánosan nyilatkozni a magyar pártok programjáról. Végül mégis arra szólították fel a magyarságot, hogy Tadicsra voksoljanak.
A kampánycsendet megelőző órákban tartotta meg mindkét tábor kampányzáró nagygyűlését Belgrádban. Tadicsék a rendszerváltó tömegmegmozdulásokat idéző, de szerényebb rendezvényen ígértek európai jövőt, Nikolicsék pedig a milosevicsi időkre emlékeztető nacionalista nagygyűlés keretében jelentették be visszatérésüket. Maga Vojiszlav Seselj hágai vádlott is üzenetet küldött Scheveningenből. A radikálisok rendezvényén számos közéleti személyiség és művész is fellépett, köztük Marija Serifovics, az Eurovízió győztese.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.