Miközben a Gyurcsány-kormány évről évre kevesebb támogatást nyújt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemnek (EMTE), mára mégis elérhető közelségbe került a felsőoktatási intézmény teljes körű akkreditációja. A romániai felsőoktatás minőségét ellenőrző ügynökség nemrég jóváhagyta az egyetem harmadik szakának akkreditációját is, ennek megfelelően az EMTE kolozsvári rektorátusa előtt megnyílt az út a teljes intézményi elismertetés kezdeményezése előtt. Mindez rendkívül fontos momentum a hétéves erdélyi tudományegyetem életében, hiszen az intézmény akkreditálása azt fogja jelenteni, hogy az egyetemnek joga lesz többek között államvizsgát szervezni, ugyanakkor a román állam is támogathatná anyagilag. A Gyurcsány- és a Tariceanu-kabinet tavaly Nagyszebenben rendezett együttes ülésén a román fél az intézményi akkreditációhoz kötötte az EMTE állami finanszírozását.
A Sapientia az erdélyi magyar nyelvű felsőoktatási hálózat legfiatalabb önálló intézménye; létrejötte elsősorban azért jelent példa nélküli helyzetet és megvalósítást, mert az egyetem működésének és fejlesztésének finanszírozását a magyar állami költségvetés biztosítja Románia területén. Nyolc évvel ezelőtt az EMTE létrehozását az egyre növekvő és az aktuális felsőoktatási rendszer képzési kínálatán túlmutató oktatási igények indokolták. Főként az a két tény, hogy a felsőoktatásban részt vevő magyar nemzetiségű diákok számaránya nem képviseli Románia magyar nemzetiségű lakosságát, és a magyar nyelvű képzés nem fedi le a szükséges szakok teljes skáláját. Felmérések szerint a csaknem 30 ezer romániai magyar egyetemi hallgató közül még mindig csak valamivel több mint 12 ezer folytatja anyanyelvén tanulmányait. Az EMTE létrehozásáról 2000-ben döntött az erdélyi magyar történelmi egyházak nyolc vezetője, és az Orbán-kormány által megítélt hosszú távú támogatásnak köszönhetően egy évvel később meg is nyitotta kapuit.
Képzési kínálatában a Sapientia már a kezdetekkor olyan területekre koncentrált, amelyeken magyar nyelven nem folyt oktatás Romániában, nem, vagy csak kezdeti szakaszban volt román nyelvű oktatás, illetve amelyek kiemelkedően fontosak az identitás megőrzésében. A három helyszínen – Csíkszereda, Kolozsvár és Marosvásárhely – működő EMTE-n jelenleg 2200 diák tanul háromszáz romániai, valamint külföldi (többségében anyaországi) vendégtanár irányításával. A négy karból álló egyetemi hálózat 19 szakot működtet magyar nyelven a három erdélyi városban gazdasági, műszaki, humán, társadalom és természettudományi, valamint művészeti szakterületeken. Miközben a Sapientia tavaly 830 helyre hirdetett felvételit, 2007-ben már a harmadik végzős évfolyam (2005 óta közel ezer diák) államvizsgázott Románia különböző egyetemein.
Romániában a felsőoktatási intézmények akkreditációs folyamata kétlépcsős: a tanítás beindítása az ideiglenes működési engedély megszerzéséhez kötött, az akkreditálást pedig a harmadik kifutó évfolyam végzése után lehet kérvényezni. Ezáltal az akkreditációs folyamat időtartama legkevesebb hét év. A 2001 óta ideiglenes működési engedéllyel rendelkező EMTE tavaly jutott oda, hogy kérvényezze szakjainak akkreditációját, és a felsőoktatás minőségét ellenőrző bukaresti ügynökség a Sapientia hat doszsziéja közül eddig a csíkszeredai szociológia, román–angol nyelv és irodalom, illetve a Marosvásárhelyen működő informatika szakot hagyta jóvá.
Tömegbaleset történt az M1-esen, öt jármű ütközött