Román állampolgárok ezrei keresik fel hétvégeken a határ magyar oldalán működő szuper- és hipermarketeket. Temes, Arad és Bihar megyéből, de Románia más vidékeiről is elsősorban Makóra, Szegedre, Gyulára vagy Békéscsabára járnak, ahol a hazainál jobb minőségű árut, bőségesebb választékot találnak. Romániai hírügynökségi beszámolók szerint a határ menti magyar nagyáruházak és bevásárlóközpontok forgalmát elsősorban a hazai áruházaknál kedvezőbb árak lendítették fel az elmúlt években. A határőrség statisztikái szerint az utóbbi időben 15-20 százalékkal nőtt a Magyarországra átruccanó romániaiak száma. Legtöbben kis tételben, saját fogyasztásra vásárolnak, ugyanakkor számos kiskereskedő, viszonteladó innen tölti fel boltja raktárkészletét, vagy a romániai piacokon értékesíti a termékeket. Megfigyelők szerint az április utolsó hétvégéjén esedékes ortodox húsvétot megelőző vásárlási láz úgy is tetten érhető, hogy a valutaváltóknál egyre nagyobb az igény a forintra.
A magyarországi bevásárlóközpontok parkolóiban rengeteg a román rendszámú gépkocsi, a partiumi újságírók helyszíni riportjából pedig kiderül: a szuper- és hipermarketek eladói románul is kiszolgálják a vevőket. Sőt felismerve a határon túli felvevőpiacban rejlő lehetőségeket, idegen nyelvű reklámokkal is hirdetik akcióikat.
A kereskedelmi utazások száma főleg Románia 2007-es uniós csatlakozása után növekedett meg, azóta elegendő a személyi igazolvány a határátlépéshez, a kocsik átkeléséhez szükséges zöldkártya árát pedig belefoglalták a kötelező gépjármű-biztosítás ellenértékébe. A románok többnyire élelmiszerre, ruházati, háztartási és elektronikai cikkekre költenek. „Havonta kétszer is átmegyünk vásárolni a barátainkkal, így az utazási költségek is megoszlanak. Többnyire Makóra járunk, de a szegedi nagyáruházakat sem hagyjuk ki. Hús, felvágott, édesség, tejtermékek esetében a kínálat sokkal bőségesebb, mint nálunk, ahol ugyanaz a termék sokkal drágább” – nyilatkozta a Rompres hírügynökségnek egy aradi háziasszony. Természetesen a határ menti bevásárlóturizmusnak a romániai üzletközpontok isszák meg a levét, hiszen jelentősen csökken a forgalmuk. Egyébként a mostanihoz hasonló vevőhullámra a nyolcvanas években volt példa, amikor a román állampolgárok az ottani áruínség miatt jártak át Magyarországra a szükséges cikkekért.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben