A vasutascsapat átvétele után, 2004-ben azt ígérte, öt éven belül megszerzik a bajnoki címet. Mindez már az idén, a 101 éve alapított klub történetében először sikerült, sőt megfejelték a Román Kupa megnyerésével is. A következő ötéves tervben szerepel a Bajnokok Ligája-trófea?
– A román bajnokság megnyerésével fontos csapat lett, és új korszakba, európai körforgásba lépett a CFR. Elsődleges célunk évről évre megőrizni a bajnoki címet, nemzetközi szinten azonban csak hosszú távon táplálunk hasonló reményeket. Felkészültünk ugyan a BL-szereplésre, ott azonban jelenleg csak a tisztességes helytállás a célunk, romániai csapat ugyanis a következő tizenöt évben még kevés eséllyel pályázik erre a trófeára. Nem tartom lehetetlennek továbbjutni a csoportból, hiszen egyetlen játékos születési bizonyítványában sem szerepel, hogy harmadosztályú vagy BL-szintű futballista, arról nem beszélve, hogy sztárcsapatok ellen nincs veszítenivalónk. Számunkra nem kunszt kikapni például a Manchester Unitedtől, fordítva viszont olyan lenne, mint amikor elüt a Trabant: legfeljebb a szégyentől halsz meg. Az UEFA-kupa viszont már reális cél.
– Apropó, halálfélelem: szurkolótáboruk majdnem hasonlót érezhetett, amikor az őszi idényhez képest tavasszal hullámvölgybe került a csapat, és kérdésessé vált a bajnoki cím. Miért ment nehezebben a játék?
– A bukaresti Steauától elszenvedett vereség után önbizalomhiány lett úrrá a játékosokon. Pszichikailag nem tudták túltenni magukat a román bajnokságban uralkodó állapotokon, azon, hogy az ellenfelek milyen eszközökkel vívják ki a győzelmet. Pedig mondogattam nekik: ne érdekelje őket, milyen segítséget kap a többi csapat, akkor is hozni kell a három pontot, ha ehhez gyökerestül kell kiharapni a füvet.
– Feltételezem, hogy a korrupciós botrányokra, bírói tévedésekre gondol. Miként kommentálja, hogy az ügyészség szerint a Steaua tulajdonosa 1,7 millió eurót ígért a Kolozsvári U gárdájának, ha a bajnoki címet eldöntő utolsó meccsen megveri a CFR-t, és ezáltal hozzásegíti a fővárosi katonacsapatot a titulushoz?
– Jogállamban élünk, a nyomozóhatóságnak kell felgöngyölítenie az ügyet, viszont a román futballban elburjánzott korrupciónak sohasem lehet gátat vetni végérvényesen. Számomra a futball nem üzlet, hanem szenvedély, éppen ezért csak tisztességes eszközökkel akarok nyerni. Soha nem érdekelt más csapatok premizálása, a bíró lefizetése, hiszen hol abban az elégtétel? Nem tudnék kilátogatni olyan mérkőzésre, amelyről előre tudom, hogy nyert ügy. Az már nem futball.
– Az utóbbi napokban újabb brazil és argentin szerzeménnyel erősítették meg a túlnyomó többségében idegenlégiósok alkotta csapatot. A korábbi bajnoki szünetekhez hasonlóan most is eseménydús átigazolási időszak várható, sztárjátékossal?
– A csapatot jelenleg stabilizálni, összerázni kell, éppen ezért hosszabbítottuk meg Ioan Andone edző szerződését két évvel. A keretet valószínűleg egy argentin balhátvéddel és egy brazil csatárral erősítjük még, és akkor igazán ütőképessé válik. A román futball nincs olyan szinten, hogy sztárjátékosokat tudjon megengedni magának, hiszen ők nemcsak a tetemes átigazolási díj kifizetését, hanem komoly bérelvárást is támasztanak. Márpedig egy fecskével nem csinálsz nyarat, a csapaton belül pedig nem teremthetsz több millió eurós nagyságrendű fizetéskülönbséget. Ingyen leszerződtethettük volna a Villarrealtól Riquelmét, viszont évi 3,5 millió eurós gázsit kellett volna fizetnünk neki, miközben a játékosok többsége 5-600 ezret keres évente. Nem éri meg.
– Milyen hangsúlyt helyeznek az utánpótlás-nevelésre?
– Hat ifjúsági és gyerekcsapatunk közül valamennyi éllovas vagy már első helyen végzett a korosztályos bajnokságokban. Összesen 340 gyerek focizik nálunk, de túlzás nélkül mondom, lennének ezren is, csak az a baj, hogy nem tudunk edzőpályákat biztosítani nekik. Különben nem veszünk el pénzt a szülőktől az edzések fejében: mi adjuk a felszerelést, biztosítjuk az oktatást, éppen azért, hogy ne legyen kivételezés, az edző pedig mentesüljön a tehetősebb szülők befolyásától. Számításaim szerint két éven belül felbukkan az első saját nevelésű játékos a nagycsapatban.
– Hogyan viseli, hogy Victor Piturca szövetségi kapitány egyetlen játékost sem hívott be az Európa-bajnokságon szereplő román válogatottba a bajnokcsapatból?
– Az utolsó öt-hat mérkőzésen mutatott formája alapján legalább három játékosunknak ott lenne a helye a román válogatottban. Romániában akkor fog tompulni a Bukarest-központú mentalitás, amikor a jelenleginél függetlenebb szövetségi kapitány irányítja a válogatottat, és nem kapcsolatrendszerek alapján hívja be a játékosokat. Nem a klubom, hanem a válogatott érdekét szolgálná, ha ott lenne néhány CFR-játékos az
Eb-n, hiszen nem áll szándékomban eladni őket. Végeredményben pedig örülök annak, hogy július 14-én kipihenten érkeznek vissza a vakációzásból.
– Kit tart az Eb esélyesének?
– Noha érdekünkben áll a román válogatott jó szereplése, túl sok esélyt nem látok rá, csoda lenne, ha a csoportból továbbjutna. Szerintem a németek a fő esélyesek.
– A BL-meccsekre valószínűleg nemcsak Romániából, hanem számos európai országból látogatnak majd szurkolók Kolozsvárra. Hogyan haladnak a fellegvári stadionépítéssel?
– Az UEFA-tól már megkaptuk a BL-mérkőzések rendezésére feljogosító engedélyt, az új tribün felépítésével pedig júliustól 29 ezerre nő a stadion befogadóképessége, az építési összeg eléri a 22 millió eurót. A környező erdélyi megyéken kívül nagyon sok szurkolót várunk Magyarországról, ahol a futball színvonala rendkívül alacsony, de rengetegen jelezték részvételüket Ausztriából is. Mi felkészültünk.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó