Horváth Ágnes öröksége

Mégsem kötelező minden betegágy mellé széfet biztosítani – ma már így értelmezi az Egészségügyi Minisztérium a Horváth Ágnes korábbi tárcavezető idején született rendeletet. A kórházvezetők többsége azonban erről nem tud.

Mizsei Bernadett
2008. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ágyszám-minimalizálás. A kórházi ágyak ötöde szűnhet meg az új finanszírozási rend bevezetésével. A Népszabadság értesülései szerint az állam nem a maximális, hanem a minimális ágyszámot határozná meg a kórházakat fenntartó önkormányzatoknak. Az előírt ágymennyiséget – a kihasználtságtól függetlenül – garantáltan finanszírozná az egészségbiztosító, ami állandó bevételt jelentene a kórházaknak. A kvótán felüli ágyakra viszont szigorú elszámolást vezetnének be, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár csak a tényleges esetszámot fizetné ki. A teljesítményvolumen-korlátozást az új finanszírozási rend is meghagyná. Szakértők szerint Székely Tamás, az új egészségügyi miniszter abból indult ki, hogy az ágyak 20-25 százalékát jelenleg sem használják ki a kórházak. A tárcavezető egyébként tegnap, Semmelweis Ignác születésének 190. évfordulója alkalmából több kórházi szakorvost is kitüntetett, de az őket is érintő változásokról nem nyilatkozott. (Hír TV)


Meglepő választ kaptunk az Egészségügyi Minisztériumtól arra a kérdésre, hogy tervezik-e a módosítását vagy a visszavonását annak a rendeletnek, amely szerint a fekvőbeteg-ellátó intézményeknek minden betegágy mellé széfet kell biztosítaniuk. A tárca sajtóosztálya azt közölte: ez már ma sem kötelező.
A jogszabály áprilisban, azaz még Horváth Ágnes, a széfrendelet kitalálójának minisztersége idején módosult, miután rengetegen követelték, hogy tegyék egyértelművé: nem kell széfet biztosítani például a gyermekeknek vagy a pszichiátriai betegeknek. Csakhogy még egy ponton megváltoztatták a szöveget, kihagytak belőle az „önálló” szót, amit sokan észre sem vettek. Az eredeti szöveg így szólt: „minden beteg részére személyes használatú tárgyainak biztonságos őrzésére alkalmas, önálló széf elhelyezése”, míg a módosított: „minden beteg részére személyes használatú tárgyainak biztonságos őrzésére alkalmas széf elhelyezése, a fizikai vagy pszichés állapotuk, illetve életkoruk miatt önmaguk ellátására képtelenek kivételével”. Így a minisztérium mai álláspontja szerint a betegek értékeinek megőrzéséről az intézmények központilag gondoskodhatnak, anélkül, hogy valamennyi ágy mellé külön széfet szerelnének. Az ÁNTSZ-nél is így értelmezik a rendeletet, ezért a „széf nélkül működő” kórházaknak sem kell büntetéstől tartaniuk.
Valószínűleg Horváth Ágnesnek sem tűnt fel ez a változtatás, hiszen miniszterségének értékelésekor külön kiemelte a betegágyanként kötelező széfekre vonatkozó előírás fontosságát.
Egy ideig a Magyar Kórházszövetség sem tudott az új jogszabályi értelmezésről. Kinevezése után nem sokkal ugyanis arra kérte Székely Tamás egészségügyi minisztert, hogy helyezze hatályon kívül a széfrendeletet. – Meglepő módon azt a választ kaptuk a tárcavezetőtől, hogy az ő értelmezése szerint a hatályos rendelet ezt nem is teszi kötelezővé, ezért nincs szükség a jogszabály visszavonására – fogalmazott Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. Hozzátette: az intézmények vezetői azonban bizonytalanok, sokan büntetéstől tartanak. Ezért azt szeretné, ha egyértelművé tennék a szabályozást, és álláspontjukat nyilvánosságra hoznák internetes oldalukon.
Valóban, az általunk megkeresett kórházvezetők mindegyike úgy tudja, hogy a hatályban lévő rendelet értelmében minden páciensnek biztosítaniuk kell a berendezést.
– A salgótarjáni Szent Lázár Kórházban például 400 széfet vásároltak, de nem szerelték be, a rendelet hatályon kívül helyezésére várnak, mert azzal korábban sem értettek egyet – mondta lapunknak Kaszás Erika gazdasági igazgató. Hasonlóan nyilatkozott a miskolci Szent Ferenc Kórház informatikai osztályának vezetője, Fidrus István, és a szolnoki MÁV-kórház gazdasági igazgatója, Molnár Ilona is. Arról azonban fogalmuk sincs, hogy mit kezdenek majd a megvásárolt áruval. Az egyik kórházban például azt nyilatkozták, megpróbálnák eladni azokat a dolgozóknak.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház főigazgatójától, Csiba Gábortól megtudtuk, március elseje óta mindössze négyen tartottak igényt a széf használatára. Arra a kérdésre, hogy mit tesznek a széfekkel, ha azok elhelyezése nem kötelező, úgy felelt: talán meghagynak néhány darabot, hogy ha valaki mégis igényt tart rá, használhassa. – A vizitdíj-automatából is megtartottunk egyet, hátha akad valaki, aki a népszavazásnál is igennel szavazott, s akar fizetni – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.