Bűncselekmény a kisebb lopás is!

Nem szabálysértés, hanem bűncselekmény az, ha valaki más kertjéből, házából lop el húszezer forintnál nem értékesebb javakat. Az ügyészség közlése szerint az ügyet ilyenkor nem a polgármesteri hivatal jegyzője, hanem a bíróság ítéli meg.

2008. 10. 12. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyértelmű a joggyakorlat. A büntető törvénykönyv (Btk.) szerint lopás bűncselekményének minősül az is, ha valaki húszezer forintnál kisebb értéket tulajdonít el úgy, hogy a helyiségbe vagy ahhoz tartózó bekerített helyre megtévesztéssel, vagy a jogosult (a használó) tudta és beleegyezése nélkül megy be. A bírói gyakorlat helyiségnek tekinti a valamennyi oldalról fallal körülhatárolt és tetővel ellátott építményt, amely az emberek lakásául, összejövetelére, munkavégzésére, állatok elhelyezésére, dolgok őrzésére, tárolására szolgál, ha ez utóbbiak mérete olyan, hogy abba ember bemehet. Megtévesztő a tettes magatartása, ha a sértett nem tudta, hogy az illető lopási szándékkal nyit be hozzá. A bekerített hely olyan összefüggő körülhatárolt terület, ahová csak az erre szolgáló eszközök, ajtó, kapu használatával lehet bemenni. Kerítésnek számít a drótháló, a deszka, a tégla és az élő sövény is.


Nem helytálló az az állítás, amelyet az elmúlt hetekben, hónapokban hangoztatott több kisebb település polgármestere, s amelyet eddig a rendőrség nem cáfolt meg. A hivatalos személyiségek úgy vélekedtek: ha valaki húszezer forintot meg nem haladó értéket, terményt, háziállatokat visz el mások kertjéből, házából, csupán szabálysértést követ el, tehát nem indulhat ellene büntetőeljárás. Állításuk szerint ilyenkor a polgármesteri hivatal jegyzőjére hárul a feladat, hogy elbírálja az ügyet. Az eljárások – a helyi vezetők közlése szerint – általában ejnye-bejnyével zárulnak, hiszen a tettes nem tudja vagy nem akarja kifizetni a bírságot, s a végrehajtás sem vezetne sikerre.
*
A jogszabályra, a joggyakorlatra és a büntetőjog kommentárjára utalva Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője lapunknak elmondta: a lopás minősített esete az, ha valaki a szabálysértés húszezer forintos értékhatárát meg nem haladó öszszegre követi el tettét, amennyiben mások bekerített kertjéből, illetve házából viszi el az értékeket. A termények vagy más kisebb értékű javak eltulajdonítása tehát ilyenkor nem szabálysértésnek, hanem bűncselekménynek számít. A lopás vétsége kiegészülhet a magánlaksértés bűncselekményével is, ha a tettes, tettesek éjjel vagy csoportosan – legalább hárman – követik el a jogsértést. A magánlaksértés magánindítványra, vagyis a sértett feljelentése nyomán büntethető, de a vádat emiatt is az ügyész képviseli.
A joggyakorlat alapján tehát a jegyzőnek a rendőrséghez kell továbbítania a panaszt, ott pedig el kell rendelni a nyomozást. Ha a jegyző számára nem egyértelmű az eset, a Törvényességi Felügyeleti Ügyészséghez fordulhat állásfoglalásért. Ezt Borbély Zoltán szerint eddig is számosan megtették. A húszezer forintot meg nem haladó értékre elkövetett lopás bűncselekményéért két évig tartó szabadságvesztés, közérdekű munka vagy pénzbüntetés szabható ki. Az ügyben a bíróság ítélkezik. Borbély Zoltán közölte: amennyiben idős emberektől úgy vesznek el húszezer forintnál nem nagyobb összeget, hogy a sértettet súlyos fenyegetéssel a pénz átadására szólítják fel, az eset rablásnak minősül és kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.