A Genfi-tó partján lévő otthonában szombaton elhunyt Jacques Piccard, a világhírű óceánkutató. A svájci tudóst és felfedezőt nyolcvanhat éves korában érte a halál – adta hírül a BBC. Piccard 1960-ban máig utolérhetetlen teljesítménnyel tette híressé a nevét. Trieste nevű, saját építésű merülőhajójával – amelyet léghajókat építő édesapja, Auguste Piccard tervezett –, az amerikai Don Walsh társaságában leereszkedett a Föld legmélyebb pontjára, a tizenegyezer méter mélyen fekvő csendes-óceáni Mariana-árokba. A példátlan vállalkozás az új technológiának köszönhette sikerét. A tizenöt méter hosszú Trieste-nek – elődeivel ellentétben – nem volt szüksége anyahajóhoz erősített kábelekre, hogy a felszínre csörlőzzék. Külső segítség nélkül navigálta fel magát, és önállóan merült a mélybe is, ezért elvben bármilyen mélységbe eljuthatott a tengerszintről. Légtartályok tartották a felszínen, amelyekbe a mélybe szállás előtt fokozatosan tengervizet pumpáltak, és kilenctonnányi acélgolyót is felhasználtak a süllyedést segítő nehezékként. A hajó felszereléséhez tartozott 70 tonna, a víznél könnyebb motorbenzin is, amelynek felhajtóerejére támaszkodtak a visszaúton, miután leválasztották a hajótestről az acélgolyókat. Piccard és útitársa egy mindössze 1,8 méter átmérőjű, de tizennégy tonna súlyú gömb formájú kapszulában húzódott meg, ami ellenállt a felszíninél több mint ezerszer nagyobb nyomásnak.
A két kutató 95 perces utazás után érte el a tengerfeneket, és bár mindössze húsz percet töltött ott, az ismeretlenbe tett veszélyes kirándulás meglepő felfedezéssel járt: kabinablakuk előtt felbukkant egy hal. Addig a tudományos világ egyetértett abban, hogy tízezer méteres mélységben már nem létezhetnek magasrendű életformák, ezért a meder akkoriban a nukleáris hulladékok gyűjtőhelye is volt. Jacques Piccard jelentésének köszönhető, hogy azután megtiltották az atomszemét eltemetését a tengeri árkokban. A bravúros merülést azóta többen is megpróbálták megismételni, de a kísérletezők nem jutottak 7800 méternél mélyebbre, mert attól féltek, járművük összeroppan a hatalmas nyomás alatt.
Jacques Piccard 1969-ben újabb merész vállalkozásba fogott: kis tengeralattjárójával háromezer kilométeren át sodortatta magát a Golf-áramlattal, hogy pontosan feltérképezhesse annak útját. A Trieste ma a washingtoni tengerészeti múzeumban látható.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben