Megtorpantak a plázaépítők

Ötödik éve töretlenül hódítják a vásárlókat a gombamód nyíló bevásárlóközpontok Európa-szerte, idén azonban véget ér a plázaépítők aranykora, mivel a hitelpiaci válság keresztülhúzta számításaikat – derül ki a Cushman & Wakefield nemzetközi ingatlan-tanácsadó friss jelentéséből. A GfK piackutató vállalat azt közölte: az apadó családi bevételek miatt vásárláskor a napi fogyasztási cikkeken spórolnak a magyarok.

2009. 04. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leáldozóban van a bevásárlóközpontok térhódítása, a hitelpiaci válság miatt ugyanis Európában csaknem a felére esik vissza idén az új plázák építése, jövőre pedig még kevesebb fejlesztést terveznek – közölte tegnap a Cushman & Wakefield nemzetközi ingatlan-tanácsadó. Idén Európában tízmillió négyzetméternyi új bevásárlóközpontot adnak át – az első hallásra magasnak tűnő szám 40 százalékkal alacsonyabb, mint amit még a válság kirobbanása előtt, 2008 júliusában jeleztek. Az ingatlan-tanácsadó úgy tudja, 2010-ben még ennél is kevesebb új bevásárlóközpont nyílik. Az adatok a 2005 óta mért legalacsonyabb fejlesztési ütemet mutatják, s az elmúlt öt évben folyamatosan bővülő építéseknek a végét jelentik.
Idehaza a több mint egymillió négyzetméteren elterülő bevásárlóközpontok ebben az évben várhatóan százezer négyzetméterrel bővülnek. Finanszírozási nehézségek miatt azonban több bevásárlóközpont fejlesztését elhalasztották.
A kutatás szerint 2008 rekordév az európai plázafejlesztők számára, ekkor Európa-szerte 310 központban több mint 9 millió négyzetméternyi kiskereskedelmi terület létesült. A fejlesztések sorában Oroszország járt az élen, ahol 1,65 millió négyzetméter területet adtak át, továbbá jelentős fejlesztések történtek Törökországban, Nagy-Britanniában, Spanyolországban és Romániában is.
Nálunk a bevásárlóközpont-kínálat tavaly több mint 70 ezer négyzetméterrel bővült. Az előrejelzések alapján azonban 2009-ben és 2010-ben jelentősen visszaesnek a kereskedelmi fejlesztések, aminek okai a pénzügyi krízis és a globális receszszió következtében gyengülő fogyasztói érdeklődés, a szigorodó pénzügyi elvárások és a fejlesztői bizonytalanság. Hardy Ilona, a Cushman & Wakefield budapesti iroda piackutatási vezetője szerint ez számos kiskereskedőt óvatosabb terjeszkedési stratégiára ösztönöz, akik emiatt nem kötelezik el magukat új bevásárlóközpontok mellett.
Eközben a GfK piackutató vállalat tegnap azt is megállapította: a válság alaposan hazavágta idehaza a kiskereskedelmi szektort, a negyedik negyedévben ugyanis 3,7 százalékot szűkült a piac, s a napi fogyasztási cikkek eladásai jóval a 2008-as infláció alatti mértékben nőttek. Ez azt jelenti, hogy a pénzügyi nehézségek hírére és hatására a magyar háztartások nem az olcsóbb termékeket kezdték el vásárolni, inkább a napi fogyasztási cikkekből tettek kevesebbet a kosárba. 2009 első két hónapjában folytatódott a spórolós vásárlás, az év elején ugyanis a napi cikkek értékbeli forgalma közel két százalékkal csökkent tavaly január–februárhoz képest (csaknem 5 százalékos élelmiszer-infláció mellett).
A bolttípusok közül itthon a szupermarketek zsebelték be tavaly a legtöbb bevételt, piacrészük ugyanis 15 százalékról 17 százalékra növekedett. Ám ezt nem a „jóléti költekezésnek”, hanem főként a versenytársak felvásárlásával is járó terjeszkedésnek köszönhetik. A GfK kimutatása szerint egy átlagos háztartás egy év alatt több mint nyolcféle kereskedelmi láncban vásárol. Havi rendszerességgel átlagosan négy üzletben vásárolunk, ebből csak egy bevásárlás jut a „sarki kisboltra”. Egyre többször fordul elő az is, hogy az átlag magyar hitel- vagy bankkártyával fizeti ki költését valamely áruházban, az értékforgalom alapján ennek aránya 17 százalékra nőtt 2008-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.