A feketegazdaságnak jó az áfaemelés

Egy átlagos család hetente több mint húszezer forintot hagy a boltban alapvető élelmiszerekre, ami sokaknak már most is túlzott anyagi terhet jelent. Ha a kormány amellett, hogy a családokat segítő számos kedvezményt megvon, megemeli a napi fogyasztási cikkek áfáját, az katasztrofális következményekkel járhat – vélik szakmai szervezetek és maguk az érintettek, vagyis honfitársaink.

2009. 05. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkísértük egyik olvasónkat hét végi nagybevásárlására, hogy pontosan megtudjuk, mennyibe kerül ma egy átlag magyar háztartásnak a mindennapi megélhetés, vagyis hány forintot kell a boltban hagyni, hogy meleg étel kerüljön a családi asztalra. Kissné Jakab Éva egy kiskorú gyermeket nevel diplomás férjével, akinek munkahelye áldozatául esett a válságnak. Így hónapok óta egy fizetésből tartják fenn a főváros egyik peremkerületében lévő, örökölt családi házukat, ahová még tavaly nyáron költöztek lakótelepről.
Bevásárlótúránkat az egyik olcsóságáról híres, német tulajdonú diszkontáruházba szerveztük, mert – mint olvasónk mondta – jó ideje az alacsony árak és az akciók alapján szerzi be a szükséges élelmiszereket. – Heti egyszer járunk bevásárolni, olyankor megveszszük a legszükségesebb alapanyagokat, mint a tejtermékek, a zöldségek, a gyümölcsök, a liszt, az olaj, a tészta és az olcsóbb húsok. Kenyeret magunk sütünk otthon, burgonya a kertben terem, felvágottat pedig legfeljebb a kislányunknak vásárolunk időnként, ha megkívánja – vázolta a családanya. Mivel mosószerre, alapvető higiéniai termékekre is szükség van, így ezek is bekerülnek a diszkontos kosárba.

*

A család hetente kétszer ebédel meleget, hét közben a gyermek az óvodában eszik, bár – mint Kissné Jakab Éva megjegyezte – a havi hatezerbe kerülő ellátás nem kielégítő, kislánya rendszeresen éhes marad a szerény koszt után. A család hét végi beszerzése tegnap 22 300 forintba került, ami esetükben megszokott, mivel általában 20-25 ezret hagynak hetente a diszkont kasszájánál. Ezzel együtt napi kétezer forint elmegy tejre, kiflire, friss árura. A ruhát már régóta a turkálóból szerzik be, nyaralni nem voltak évek óta, luxuscikkekről álmodni sem mernek, bár a hűtőgépet jó lenne kicserélni, de erre semmi esély a bruttó 120 ezres fizetésből. Így egyelőre lemondtak nagyravágyó terveikről, csupán az alapvető megélhetést próbálják biztosítani. – Ha viszont júliusban megemelik a forgalmi adót, mely a tejen és a kenyéren kívül valamennyi napi fogyasztási cikket érint majd, akkor mi valószínűleg kevesebbet fogunk enni, csak a gyereknek jusson! – közölte fanyar mosollyal az arcán olvasónk.
A tervezett áfaemeléstől ugyanakkor nemcsak a vásárlók, hanem maguk a kereskedők is fáznak. Mint azt az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közleményében kifejti: a hazai kiskereskedelem forgalma mostanra az uniós csatlakozás előtti időket idézi, s ha a jelenlegi 20 százalékos adót 25-re emelik, az még inkább visszaveti a vásárlásokat, ráadásul erősíti a feketegazdaságot is, mert ott jelennek majd meg a napi fogyasztási cikkek piacán kieső bevételek. A tej és a kenyér áfájának két százalékpontos csökkentése ugyan hatmilliárdos pluszbevételt jelenthet, ám a többi napi cikket érintő emelés összességében 108 milliárddal vetheti vissza a forgalmat – közölte Vámos György, az OKSZ főtitkára.
Az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) szerint is végzetes lehet, ha csupán a tej és tejtermékek, valamint a kenyér és pékáruk esetében vezetnék be a középső (18 százalékos) kulcsot. Mivel egyidejűleg radikálisan csökkenni fog a lakosság élelmiszer-fogyasztásra fordítható jövedelme is, ezért különösen a szociálisan nehéz helyzetben lévőket sújtja majd az áfaemelés, és még többen lesznek kénytelenek az olcsó, szerény minőségű ennivalót fogyasztani – véli az ÉFOSZ. Szerintük ezért csökkenteni kell az áfát a friss zöldségek, gyümölcsök, valamennyi pékáru és az őrlemények (mint rizs, liszt) esetében is, illetve a hús- és baromfiipari termékeknél, az állati és növényi alapú zsiradékoknál. Azt az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetsége is úgy látja, hogy az áfaemelés a feketegazdaságnak kedvez majd, mivel ezen termékek jelentős része nem márkázott, nem előrecsomagolt, és rendkívül gyorsan jut el az előállítótól a fogyasztóig. Az emelés munkahelyek és vállalkozások megszűnését okozza majd, ami teljes mértékben ellentétes a kormányzat gazdaságélénkítő szándékaival – jelentette ki az Élelmiszerfeldolgozók Országos Szövetsége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.