Eljárást indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. (Mavir) ellen, gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tilalmának feltételezett megsértése miatt. A versenyfelügyeleti eljárást a Mavir azon magatartása indokolta, amelyet az ukrán–magyar határkeresztező kapacitások kiosztása során tanúsított – közölte a GVH.
A villamosenergia-piacnyitás kezdeti sikere hazánkban szinte kizárólag a kedvező árú importra épült, a szabadpiac jelenleg is nagy mértékben ebből a forrásból szerzi be a villamos energiát. A piaci árak alapján hazánk Szlovákia és Ukrajna felől importálja a legtöbb áramot. A versenyhatóság információi szerint a rendszerirányító az ukrán–magyar határmetszéken – különösen 2008 áprilisa és 2009 januárja között – a határkeresztező-kapacitás kiosztás területén olyan gyakorlatot folytatott, amely alkalmas volt az Ukrajnából hazánkba irányuló villamosenergia-kereskedelem korlátozására. A Mavir magatartása a GVH megítélése szerint az elmúlt időszakban ugyan gyökeresen megváltozott, ám 2008 májusa és 2009 januárja között a cég úgy járt el, hogy az potenciálisan az egész hazai villamosenergia-kereskedelem korlátozására is alkalmas lehetett. Ezen időszakban ugyanis az Ukrajnából Magyarországra importálni kívánt villamos energia egészben vagy részben csak kerülő úton, legalább további egy tagállam (Szlovákia vagy Románia) érintésével érkezhetett hazánkba.
A potenciális jogsértés káros hatása a villamos energia versenypiacán jelentkezhetett azzal, hogy drágábbá tette az egyik legkedvezőbb árú importforrást, illetve a versenytársak kizárása révén csökkentette a Magyarországra importált árammenyiséget, amely az amúgy is likviditási problémákkal küzdő villamos energia nagykereskedelmi piacon kedvezőtlenül befolyásolhatta a versenyt – vélekedik a GVH.
Csak a Gazprom küld gázt? Biztosított a magyar fogyasztók gázellátása a belföldi termelésből, a magyarországi gáztárolókból és az importból – közölte a földgázrendszer irányításáért felelős FGSZ Földgázszállító Zrt., jelezve: a gázszállítások mennyiségéről még folyik az egyeztetés az ukrán Ukrtransgaz gázszállító céggel. Az E.ON Földgáz Trade Zrt. tegnap közölte az MTI-vel, hogy az igényelt importmennyiségből meg nem erősített értesüléseik szerint keletről csak a Gazpromtól rendelt földgáz jön.
Egymilliárd forintot, a bevallott összeg tízszeresét költhették el Magyar Péterék tavasszal