Feléltük a tartalékokat

Durva áremelésre is számíthatunk a forgalmi adó júliusi növelésének következtében az élelmiszerboltokban, mivel a legfrissebb forgalmi statisztikák tegnap még a szakértőket is megdöbbentő nyolcszázalékos visszaesésről számoltak be – s még csak a márciusi adatokról van szó.

2009. 05. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vizsgálhatják az üzletláncokat. Ma tárgyalják az Európai Unió mezőgazdasági és halászati bizottságában a közösség agrárminiszterei az Európai Parlament (EP) által az élelmiszerárakkal kapcsolatban elfogadott állásfoglalást. Az EP ebben leszögezi: a fogyasztói árak az unióban átlagosan ötszörösét teszik ki a mezőgazdasági termelők által kapott áraknak. A képviselők szerint a tények arra engednek következtetni, hogy egyes nagy áruházak a vásárlóerejüket a beszállítóiknak fizetett árak fenntarthatatlan szintre történő lenyomására és tisztességtelen feltételek kiszabására használják fel. Megfigyelhető, hogy a mezőgazdasági ágazatban bekövetkezett árcsökkenés ellenére a fogyasztói árak továbbra is magasak. Felszólították az Európai Bizottságot, mint az EU legfőbb döntést hozó szervét, hogy a termelési és az elosztási láncban érvényesített haszonkulcsok mértékének felmérése céljából minél hamarabb készíttessen tanulmányt. Emellett – a versenyszabályok tiszteletben tartásának biztosítása és a különböző szereplők felelősségének meghatározása érdekében – felszólítják a nemzeti és EU-szintű versenyhatóságokat a fogyasztói árak megvizsgálására és értékelésére. Amennyiben a miniszterek elfogadják az állásfoglalást, úgy a bizottságnak foglalkoznia kell a felvetett anomáliákkal. (D. Z.)


Nyolc százalékot zuhant márciusban idehaza az élelmiszerboltok forgalma, s az egyéb fogyasztási cikkeket árusító üzletek leszakadása is hasonlóan alakult – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. A élelmiszer-eladások ilyen szintű visszaesése még a szakértőket is megdöbbentette, ez ugyanis azt mutatja: sokkal nagyobb a válság idehaza, mint azt előre gondolták volna.
– Kétségbeejtő a legújabb adatsor, mert bár jelezték a kereskedők, hogy szerényebbek az eladások, ekkora szakadékra senki nem számított – közölte lapunkkal Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint mindez arra enged következtetni, hogy a magyar lakosság mostanra végképp felélte tartalékait, s már nem segít a családokon az sem, hogy átcsoportosítja egyéb kiadásait, például elhalasztja a hűtőgép cseréjét, illetve az egyébként szükséges, de válságos időkben túl költségesnek bizonyuló beruházásokat. Elérkezett ugyanis az az időszak, amikor már az ennivalón is spórolni kénytelen az átlag-magyar – jelentette ki a főtitkár, emlékeztetve, hogy ugyan a korábbi években is voltak visszaesések a kiskereskedelemben, az élelmiszerboltok mégis tartották magukat, s nem kellett ekkora veszteséget lenyelniük, mint napjainkban. Most viszont egyértelmű: rohamosan romlik hazánkban az átlagháztartások anyagi helyzete, amit az étel-, italeladások tükröznek a leghitelesebben. Vámos szerint ezzel együtt még nem lehet tudni, hogy ezúttal egyszeri viszszaesésről van-e szó, vagy tartósabb mélypontról. Mert bár a válság december óta folyamatosan kísérti az eladási statisztikákat, az ennivalót árusító üzletek márciusi forgalma új előrejelzésre késztette a szakértőt. – Az adatokból nyilvánvalóan látszik, hogy az élelmiszeriparból is elfogytak a tartalékok, amely ekkora veszteséggel nem lesz képes lenyelni a júliusi áfaemelést. Magyarán biztos, hogy az élelmiszerek még a kiélezett verseny ellenére is drágulnak a nyáron – közölte Vámos, aki szerint a forgalmi adó emelésével a kormány gyakorlatilag éhkoppra ítélte az országot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.