Teljesen leállhat az ukrán villamosenergia-szállítás Magyarország, Szlovákia és Románia felé – derült ki meg nem nevezett ukrán minisztériumi forrásokból, amelyről a távirati iroda adott hírt. A probléma azután merült fel, hogy az áram forrásaként szolgáló burstini erőművet üzemeltető Zapadenergo társaság június eleje óta megtagadja az Európába tartó szállítások ütemtervének egyeztetését a jelenlegi közvetítővel, az ukrán állami tulajdonú Ukrinterenergóval. Ukrán hírportálok szerint a Zapadenergo arra hivatkozik, hogy gazdaságilag nem előnyös exportra szánt áramot termelni az Ukrinterenergo által kötött külkereskedelmi szerződések teljesítéséhez szükséges mennyiségben.
Úgy tudják azonban, hogy az elutasítás oka egészen máshol keresendő: a Zapadenergo ugyanis szerződést kötött Kapolyi László szocialista országgyűlési képviselő cégével, a System Consultinggal a Magyarországra irányuló áramszállításokról. A június 5-én aláírt megállapodás szerint az ukrán áramtermelő elkötelezte magát arra, hogy idén 250 megawatt áramot szállít Magyarországra megawattonként 40 eurós áron. (Ez a tarifa nagyjából megfelel az energiatőzsdéken jelenleg megfigyelhető áraknak, ám kevesebb, mint amennyiért a Magyar Villamos Művek tavaly év végi aukcióján hozzá lehetett jutni a villamos energiához.) A szerződés szerint a szállítások június közepén indulhatnak.
Az Ukrinterenergo állítólag a napokban arról számolt be az ukrán fűtőanyag- és energetikai minisztériumnak, hogy a tárcának alárendelt Zapadenergo vállalat június 4-től kezdődően blokkolni próbálja az állami áramexportőr vállalat szállítási szerződéseinek teljesítését. Az ukrán sajtó szerint mindez ellátási problémákat okozhat az európai szállításokban, amitől Ukrajna akár a megbízható partneri státust is elveszítheti.
Kapolyi László cége 2015-ig érvényes szállítási szerződéssel rendelkezik a burstini erőművel – amelynek egyébként Oroszországból szállított fűtőanyagként szenet. Egészen 2009 elejéig valóban a magyar milliárdos hozhatta be a villamos energiát hazánkba, mégpedig az Ukrinterenergón keresztül. Kapolyinak azonban az év eleje óta nem adott el áramot a cég. Az akkori hírek szerint azért, mert az ukrán társaság inkább egy hozzá közel álló közvetítőt, az Ukrenergy Trade-et szerette volna elhelyezni a kereskedelmi láncban. Az ügyben folyamatosan tárgyalt a magyar rendszerirányító és ukrán partnere, egyezség azonban nem született. A szomszédos ország nemrég azzal is vádolta a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányítót, hogy Kapolyi javára kedvez, ezért nem hajlandó a megállapodásra.

Lázár János: Ukrajna EU-csatlakozásával veszélybe kerül az elmúlt évtizedek minden eredménye