Megdöbbentő történettel kereste meg lapunkat egy székesfehérvári pár – Varga Ilona és Mayer Zoltán –, akik állításuk szerint a Gastroyal ételkihordó cégnél dolgoztak. Amíg ketten elmaradt járandóságuk miatt mentek perre a társasággal, a Gastroyal hivatalosan azt sem ismeri el, hogy a kérdéses időszakban kapcsolatban állt velük.
A meglehetősen szövevényes ügy 2007 novemberében kezdődött, amikor Mayer Zoltán egyéni vállalkozóként helyezkedett el a Gastroyal Holding Kft.-nél, ahol értékesítési vezetőként dolgozott. Legalábbis ezt állítja. – Nem sokkal később, 2008. március végén azonban azzal kerestek meg, hogy számoljam fel egyéni vállalkozásomat, mert alkalmazni szeretnének. Rendes munkaviszonyt azonban nem létesítettek velem, ehelyett május közepén postán megbízási szerződést küldtek, amelyet alá is írtam – emlékezett vissza Mayer Zoltán, akinek időközben a párja is a céghez került, akivel a kft. szintén megbízási szerződést kötött. Furcsa, hogy ezeket a dokumentumokat nem a Gastroyallal, hanem egy másik céggel, a Clavell Kft.-vel írták alá. – Az utasításokat viszont továbbra is a Gastroyaltól kaptuk, azzal a társasággal álltunk kapcsolatban, annak a termékeit próbáltuk értékesíteni. A Clavell Kft.-vel, azonkívül, hogy papíron velük szerződtünk, semmilyen kapcsolatunk nem volt – jegyezte meg Mayer Zoltán. A megbízási szerződések érdekessége, hogy bár az érintettek értékesítési vezetőként dolgoztak, a papírok futárszolgálatra szóltak, és a megbízások havi díja 30 ezer forint volt. A pár azonban állítja, ennél lényegesen magasabb volt a fizetésük. – A mai világban nincs ember, aki ennyi pénzért dolgozna – mutatott rá Mayer Zoltán.
Varga Ilona és Mayer Zoltán óriási lendülettel vetette magát a munkába. Egymás után szerezték a jobbnál jobb megrendeléseket a társaságnak, rövid idő alatt ketten már öt megye piacszerzéséért feleltek. Ám nem sokáig tartott az örömük. Alig száradt meg a tinta a szerződéseken, állításuk szerint júniusban közölték velük – és még mintegy tucat értékesítési vezetővel –, hogy nem fizetnek nekik. Mayer Zoltán és Varga Ilona emiatt kilépett a cégtől, kettőjüknek körülbelül 600 ezer forintja ragadt bent.
– Első körben próbáltunk tárgyalni a cég vezetőjével, szerettünk volna megállapodni az ügyünkben, de a megbeszélések nem vezettek eredményre. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség Közép-dunántúli Munkaügyi Felügyelőséghez fordultunk. Ám hamar kiderült, hogy ügyünkben a hatóság nem tud intézkedni, és az általunk követelt összegeket csak peres úton lehet követelni – árulta el Mayer Zoltán. A pár ekkor ügyvédet fogadott, és megpróbált peren kívül megegyezni a cégekkel. Jogi képviselőjük 2008 nyarán több levelet is írt a Gastroyal Holding Kft.-nek, amiben ügyfelei számára az elmaradt munkabérük kifizetését kérte. Az utolsó, 2008. szeptember 24-i keltezésű levélben az ügyvéd már úgy fogalmazott, hogy sajnos az előző megkeresésére sem érkezett – akár elutasító – válasz, ezért még mielőtt bírósági eljárást lennének kénytelenek indítani, szeretnék az ügyet közös megelégedéssel rendezni. Közölte azt is, hogy a pár mintegy 450 ezer forintot vár a cégtől.
Mivel ez a megkeresés is válasz nélkül maradt, Varga Ilona és Mayer Zoltán jogi képviselője perre vitte az ügyet, amely mindkét személy esetében két szálon futott tovább. A 2008. május 2. és 18. közötti időszakban ugyanis nem rendelkeztek semmilyen aláírt szerződéssel, de állításuk szerint – a birtokukban levő elektronikus levélváltások sokasága is ezt bizonyítja – a Gastroyal Holding Kft.-nek dolgoztak. A következő mintegy két hétben – 2008. május 19. és június 2. között – pedig a Clavell Kft.-vel voltak szerződésben, de állításuk szerint továbbra is az ételkihordó társasággal működtek együtt. Több bizonyíték is van erre. Egy Karászi Mihály nevű férfi május 28-án az [email protected] e-mail címről levelet írt Mayer Zoltánnak, amiben a cégnél történt változásokról, az új fizetési rendszerről tájékoztatja őt. „A kis boltokba nektek kell eljuttatni a terméket, és a számlázásra is nektek kell megoldást találni. Ti vásároljátok ez esetben a terméket tőlünk, ti kaptok számlát a vásárlásotokról, és ti döntitek el, mennyiért adjátok tovább” – áll a minden részletre kiterjedő levélben. Érdekes az is, hogy a papírok tanúsága szerint 2008. június 25-én Mayer Zoltán átadott egy mobiltelefon-készüléket a Gastroyalnak. A kérdés az, ha a cég nem állt kapcsolatban Varga Ilonával és Mayer Zoltánnal, akkor miért kaptak céges elektronikus üzeneteket a kft.-től, és a férfi milyen telefont adott át a társaságnak.
A helyzet tisztázása a bíróságok feladata, az igazságszolgáltatás malmai azonban lassan őrölnek. Azok a perek, amelyekben a megbízási szerződések miatt a Clavell Kft. az alperes, Varga Ilona esetében a Fővárosi, míg Mayer Zoltán esetében a Székesfehérvári Munkaügyi Bíróságon vannak. A tényállásokat egyszerűsíti, hogy a napokban az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség Közép-dunántúli Munkaügyi Felügyelősége kötelezte a Clavell Kft.-t, hogy visszamenőleg létesítsen munkaviszonyt Varga Ilonával és Mayer Zoltánnal. Bonyolultabb a Gastroyal Holding Kft.-vel folytatott per, mert mint ismert, erre az időszakra nem született írásos szerződés, a pár szóbeli megállapodás alapján dolgozott a társaságnak. Ezekben az ügyekben szűk egy év alatt annyi történt, hogy a Székesfehérvári Városi Bíróság először áttette az ügyeket a Fővárosi Munkaügyi Bíróságra, majd fellebbezés után a Fejér Megyei Bíróság hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, és új eljárásra kötelezte az elsőfokú bíróságot. Az új eljárás első tárgyalása október 13-án lesz, amelyet a bíróság hatásköre megállapítása érdekében és körében tart.
A pár a bírósági eljárásokkal kapcsolatban egy maffiafilmekbe illő jelenetről is beszámolt. – Nem sokkal azután, hogy jogi útra tereltük az ügyeinket, az egyik nap egy hatalmas, fekete autó jelent meg az otthonunk előtt. Két ismeretlen, tagbaszakadt férfi szállt ki a járműből, és közölték, hogy ha nem állok el a pereskedéstől, akkor megütöm a bokámat. Megmondtam, hogy nem tudnak megfélemlíteni – fakadt ki Mayer Zoltán, aki a rendőrséghez fordult a fenyegetés miatt. A nyomozók jegyzőkönyvet vettek fel, és közölték vele, hogy ha folytatása lesz az ügynek, akkor azonnal értesítse őket.
Ilona és Zoltán állítja, nem ők az egyetlenek, akikkel így elbánt a Gastroyal. – Tucatnyi volt dolgozóval állunk kapcsolatban, akik egyelőre vagy nem mernek fellépni a sérelmeik miatt, vagy a nyilvánosságtól elszigetelten küzdenek a pénzükért – mutatott rá a férfi.
Ami a szóban forgó társaságokat illeti, a cégkeresőben meglehetősen érdekes információkat találhatunk róluk. A Gastroyal Holding Kft. ugyanis időközben, 2009. május 15-től nevet változtatott, és Tyran Holding Kft. néven működött tovább. Nem sokáig, ugyanis a cég május végén jogutód nélkül megszűnt, és ekkor megindult a társaság végelszámolása. Néhány héttel korábban, május 6-án, felszámolás indult a Clavell Kft.-nél is. Újabb érdekesség, hogy mind a két társaságnak a Seychelle-szigetekre, ugyanarra a címre (SC-Mahé, Ansuya Estate Revolution Avenue Suite 9.) bejegyzett cég az utolsó tulajdonosa.
Megkerestük Hoványi Balázst, a Gastroyal ügyvezetőjét is, ám amikor a pár ügyével kapcsolatban szerettünk volna kérdéseket feltenni, a férfi nem állt lapunk rendelkezésére.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert