Cél a bábolnai ménes

Dénes Zoltán
2009. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem cáfolta a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. lapunk azon információját, miszerint arra készül, hogy október végi határidővel felmondja a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok (BNM) Kft.-vel tavaly megkötött földbérleti szerződését. Megkeresésünkre a vagyonkezelő sajtóosztálya arról számolt be, hogy „az ügy jelenleg a döntés-előkészítés fázisában van”, csak később tudnak részletes tájékoztatást adni. A ménes tavaly pályázott az MNV Zrt. által kiírt Bábolna–Tárkány haszonbérleti egységre. A 812,2 ha nagyságú földterület haszonbérletét a ménesbirtok a Komárom-Esztergom megyei önkormányzat elől nyerte meg. A megye a többi hasonló ügylettel ellentétben, ez esetben csak azért nem fordult bírósághoz, mert maga is úgy látta, a ménesbirtoknak elengedhetetlenül szüksége van e földterületre. Bősze László, a ménesbirtok megbízott ügyvezetője megkeresésünkre szűkszavúan arról számolt be, hogy a területet nyereségesen tudják megművelni.
Úgy tudjuk, az MNV Zrt. arra való hivatkozással igyekszik felmondani az idén év elején életbe lépett bérleti szerződést, hogy a bábolnai ménesbirtok nem fizette ki a földhasználati díjat azon területek után, amelyeket egyébként kényszerből művelt. Az MNV Zrt. ugyanis tavaly a felszámolásba vitt Bábolna Zrt. által használt, mintegy 5500 hektárnyi termőföld kényszerhasznosítójaként a ménesbirtokot jelölte meg. Vagyis hiába került kényszerből a méneshez a felszámolt részvénytársaság földje, annak ideiglenes vagyonkezelése miatt az MNV Zrt. 740 millió forintot követelt. Ezt végül 265 millió forinttal csökkentette, ám a ménesbirtok ezt sem tudta kifizetni. Az MNV Zrt. pedig erre való hivatkozással készül felmondani az év elején életbe lépett bérleti szerződését a ménesbirtokkal. Egyébként egy, a vagyonkezelő szakértői által elkészült jelentés is kiemelni, hogy a 812 hektárra szóló bérleti szerződés megkötését „mind a politika, mind a közvélemény elismeréssel nyugtázta”. Azonban – folytatódik a jelentés – a lépés nem volt kellően átgondolt, gazdaságilag megalapozott, mivel a ménesbirtoknak nem volt forrása a haszonbérleti jog megszerzésére, valamint a terület megművelésére.
A vagyonkezelő szakértelme azonban komolyan megkérdőjeleződhet, amennyiben végül tényleg felmondják a bérleti szerződést. Emlékezetes ugyanis, hogy az Állami Számvevőszék is főként a folyamatosan változó stratégiákat jelölte meg annak okaként, hogy az azóta felszámolásba taszított Bábolna Zrt.-nél mintegy 17,9 milliárd forintos állami vagyonvesztés következett be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.