Szorul a hurok Berlusconi körül

Nőügyei, a sajtó elleni támadásai eddig csak erkölcsi értelemben rombolták a tekintélyét, a mentelmi jogának felfüggesztéséről döntő alkotmánybírósági határozat azonban politikailag is megrengetheti Silvio Berlusconi hatalmát. Az olasz kormányfő támogatottsága azonban még így is 55 százalék körüli, így a nemzetközi sajtó felhívásai ellenére azonnali lemondásról szó sem lehet. Berlusconi helyzete azonban a jövőben lényegesen megnehezedhet.

Munkatársunktól
2009. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhatárolódás. Az Európai Parlamentben (EP) a tájékoztatás olaszországi szabadságáról szóló vitában az Európai Néppárt, a konzervatívok-reformisták és a Szabadság és Demokrácia Európája frakció óvott attól, hogy az EU-t belpolitikai témák fórumaként használják. Joseph Daul néppárti frakcióvezető azt mondta, Olaszországban tiszteletben tartják a jogállamiságot és az EP-nek nincs hatásköre az ügyben. Morvai Krisztina, a Jobbik delegáltja tapssal fogadta Áder János fideszes képviselőtársa felszólalását, amelyben az kijelentette, a szocialisták kettős mércét alkalmaznak, amikor aggódnak a sajtószabadságért Olaszországban, de nem aggódtak akkor, amikor 2006. október 23-án megsértették a gyülekezési jogot Budapesten. (L. I.)


Politikai ellenfelei összeesküvésének tekinti Silvio Berlusconi a szerdai alkotmánybírósági döntést, amely szerint a miniszterelnök mentelmi joga nem terjed ki a korrupciós és csalási vádakra, és amely ezzel elhárította az akadályt a kormányfő elleni peres eljárások megindítása elől. Mint a The Times rámutatott, Berlusconi megpróbált a törvények felett élni, de most utolérte a törvény, s az ügyek megnyitása Damoklész kardjaként fog lebegni a kormányfő és az egész parlamenti többség fölött, még akkor is, ha a jogerős döntés megszületése valószínűleg sok időbe fog telni.
A törvény előtti egyenlőség elvére hivatkozva az alkotmánybíróság érvénytelenítette az úgynevezett Alfano-törvényt, amely mindeddig akadályozta peres eljárások megindítását a kormányfő ellen. A még tavaly nyáron elfogadott törvény a négy legmagasabb olasz közjogi méltóság számára biztosít kiemelt mentelmi jogot, de a gyakorlatban kizárólag Berlusconira méretezték kezdeményezői. A jogszabály két eljárást blokkolt eddig. Egyrészt Berlusconi korrupciógyanús ügyeleteinek kiderítését egykori brit ügyvédje, az azóta már hamis tanúzásért elítélt David Mills kapcsán, másrészt a kormányfő médiabirodalma, a Mediaset filmforgalmazási jogainak vásárlása során történt pénzügyi bűncselekmények ügyében. Politikai pályája alatt saját bevallása szerint Berlusconi két és fél ezer bírósági meghallgatáson vett már részt, s mintegy hatszáz alkalommal kellett a rendőrségen megjelennie. A bírósági ügyek körülbelül 200 millió eurójába kerültek a politikus vállalkozónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.