Megőrizni a tudomány hitelességét

Megkezdődött tegnap A magyar tudomány ünnepe 2009 rendezvénysorozat Debrecenben. Csaknem négyszáz esemény szerepel a programban, november 30-ig a debreceni és budapesti két fő helyszín mellett Miskolc, Szeged, Veszprém és több más város ad otthont az eseményeknek.

Hírösszefoglaló
2009. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Tudományos Akadémiát (MTA) nagy közbizalom övezi, van hitele, éppen ezért felelősséggel tartozik az ország és a társadalom felé a tudományok magas színvonalú művelése területén – jelentette ki Pálinkás József, az Akadémia elnöke (képünkön) tegnap Debrecenben. Az akadémikus A magyar tudomány ünnepe 2009 rendezvénysorozat nyitóünnepségén beszélt erről, kiemelve, hogy fontos feladatuk a tudomány hitelességének megtartása. Kósa Lajos, Hajdú-Bihar megye székhelyének fideszes polgármestere beszédében úgy fogalmazott: Magyarországnak gazdasága fejlesztéséhez elengedhetetlen a tudományba fektetnie, hiszen a magas hozzáadott értéket képviselő iparágak nélkül az ország leszakadásra van ítélve. 1996-ban, a magyar tudósok világtalálkozóján született döntés arról, hogy minden évben november 3-án legyen a magyar tudomány ünnepe. Az Akadémia 1997 óta emlékezik meg erről, 2003-ban pedig az Országgyűlés hivatalosan a magyar tudomány ünnepévé nyilvánította november 3-át, azt a napot, amelyen 1825-ben Széchenyi István birtokainak éves jövedelmét ajánlotta fel a tudós társaság megalapítására.
Csaknem négyszáz esemény szerepel a magyar tudomány ünnepe tegnap kezdődött idei programjában, amelyet a Kreativitás és innováció 2009-es európai évéhez csatlakozva Tudomány és innovatív környezet mottóval rendeznek. November 30-ig a debreceni és budapesti két fő helyszín mellett Miskolc, Szeged, Veszprém és több más város ad otthont az eseményeknek.
Az első hét kiemelt programjainak Debrecen ad otthont. A tegnapi megnyitón Nagy András, a torontói Mount Sinai kórház kutatója Az őssejtek biológiája címmel tartott előadást az orvosi kutatások legígéretesebb ágáról. Az őssejteknek szentelték a tegnap délutáni konferenciát is, amelyen a tudományos eredmények és terápiás remények mellett szó esett az őssejtkutatások filozófiai és etikai aspektusairól. A debreceni rendezvénysorozat mai napját a „kultúrák találkozásának” szentelik, holnap az alternatív energiatermelési módokkal foglalkoznak, csütörtökön Anyanyelv a tudományban címmel rendeznek konferenciát. A központi debreceni események pénteken Tudomány, innováció, tehetség című konferenciával zárulnak. A második hét kiemelt eseményein, amelyeknek az MTA budapesti székháza ad otthont, a tudomány és a művészetek találkozása kap hangsúlyt.
A magyar tudomány ünnepe idei eseményei kapcsolódnak a 2009-es tematikus évekhez is. Érdekes zenetudományi előadások lesznek a Haydn-év kapcsán. Kazinczy Ferenctől Arany Jánoson át Radnóti Miklósig irodalomtudomány és szépirodalom is szerepel a programokban. A csillagászat nemzetközi éve kapcsán pedig megrendezik a Csillagászat, fényszennyeződés és élővilág című konferenciát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.