Újabb amerikai bankcsőd

Szabó Anna
2009. 11. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csődvédelmet kért tegnap az amerikai kis- és középvállalkozók legnagyobb bankja, a CIT Group. A százegy éves bankóriás jelenleg egymilliónál több vállalati ügyféllel rendelkezik, bukása a legnagyobbnak számít a Lehman Brothers befektetési holding tavaly novemberi bedőlése óta. Az USA gazdaságának történetében ez az ötödik legsúlyosabb vállalati csőd. A New York-i központú pénzintézet korábban 2,3 milliárd dollárt kapott a kormány bankmentő csomagjából is, ám így sem sikerült kezelhető szintre hoznia a mára közel 65 milliárd dollárra rúgó adósságot, amely főként a korábbi ingatlanügyletek veszteségeiből fakad.
A Bloomberg gazdasági hírügynökség szerint számítani lehetett a bankcsődre, mivel a CIT idén júliusban sikertelenül folyamodott újabb szövetségi kölcsönért. Elemzők szerint a hír éppen ezért nem okoz majd nagyobb megrázkódtatást a pénzügyi szektorban, lélektani hatása azonban azért is lehet, mert erősen beárnyékolja a növekedésbe forduló amerikai gazdaságba vetett hitet. A bankóriás ügyfelei elsősorban kiskereskedelmi láncok, így a közelgő ünnepek miatt a csőd kifejezetten rossz hatással lehet a szektorra. Jeffrey Peek vezérigazgató szerint a cég megpróbál élni a csődvédelem adta lehetőséggel, s úgy rendezi sorait, hogy az átszervezés során is folytathassa a hitelezést, nehogy ellehetetlenítsen több százezer üzletet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.