Uniós jogi vita izraeli termékekről

Ciszjordánia és a Gázai övezet nem képezi Izrael területének részét, ezért a megszállt területekről származó árukat nem lehet izraeli eredetűnek nevezni – olvasható Yves Bot, az Európai Bíróság főtanácsnoka állásfoglalásában. Véleményére egy né-met–izraeli kereskedelmi ügyletet érintő ügyben volt szükség.

Munkatársunktól
2009. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vámmentesen kívánta Németországba importálni a német Brita cég a Soda-Club nevű vállalkozás által szállított árukat. Az Európai Gazdasági Közösség (EGK) és Izrael közötti megállapodás szerint ugyanis az Izraelből származó áruk preferenciális vámelbánásban részesülnek. A szénsavas vizet előállító eszközöket gyártó Soda-Club székhelye a Ciszjordániában fekvő Misór Aduminban található. A német vámhatóságokat arról tájékoztatták, hogy az áru izraeli eredetű, ám azok az izraeli vámhatósághoz fordultak felvilágosításért, emlékeztetett az ügy részleteire az MTI. Noha az izraeliek megerősítették, hogy a szóban forgó cikkek „izraeli igazgatás alatt álló területről” származnak, nem válaszoltak arra a kérdésre, hogy ezen árukat a megszállt területeken állították-e elő. Ennek alapján a német hatóságok megtagadták a preferenciális elbánás alkalmazását a Britától, és közel 20 ezer euró vám megfizetésére kötelezték a céget. A Brita perre vitte az ügyet, amely most Luxembourgban kötött ki.
Yves Bot szerint a vámhatóságoknak meg kell tagadniuk az ilyen áruk izraeli származásának elismerését. A főtanácsnok azzal érvelt, hogy Izrael határait a Palesztina felosztására vonatkozó terv rögzítette, amelyet az ENSZ 1947. november 29-én hagyott jóvá. E terv értelmében Ciszjordánia és a Gázai övezet területe nem képezi Izrael területének részét. Az EGK a Palesztinai Felszabadítási Szervezettel külön megállapodást kötött.
A főtanácsnok indítványa nem köti a bíróságot.

Elutasított feltételek. Az Egyesült Államok és Izrael elutasítja azt, hogy a palesztinok a ciszjordániai és a kelet-jeruzsálemi zsidó telepépítések befagyasztását szabják előfeltételül a béketárgyalások újrakezdéséhez – közölte szombaton Jeruzsálemben Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.