Vajdasági autonómia

Bő egy év kellett hozzá, hogy a szerb parlament is jóváhagyja a vajdasági alaptörvényt, amelyet immár csak két hét választ el az ünnepélyes kihirdetéstől. Ezt december 14-én teszik meg Újvidéken a tartományi képviselőház díszülésén, miután a szkupstina indulatos, incidensektől tarkított vitát követően hétfőn megszavazta a statútumot és a Vajdaság mintegy 150 hatáskörét meghatározó törvényt.

Sebestyén Imre
2009. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A statútum – a szerb alkotmánytól eltérően, amely a szerbek államának definiálja Szerbiát – a polgárok autonóm tartományaként határozza meg a Vajdaságot, amely az okmány szerint elválaszthatatlan része Szerbiának. Területét polgárainak referendumon kifejezett akarata nélkül nem lehet megváltoztatni. Az okmány bírálói már ezt is alkotmányellenesnek nevezik, de azt is, hogy a szerbek, magyarok, horvátok, szlovákok, montenegróiak, románok, romák, ruszinok, macedónok és más számbelileg kisebb nemzeti közösségek tagjai egyenrangúak jogaik megvalósításában. A nacionalista pártok szerint ez nem más, mint a szerbség kisebbségi helyzetbe való taszítása saját államában. A statútum megerősíti az általános értékeket, a Vajdaság többnyelvűségét, a multikulturalizmusát és a többvallásúságát, aminek külön jelentősége van a sokszínű – igaz, már erősen szerb többségű – tartomány esetében. A Vajdaságnak a statútum szerint is vannak saját jelképei: zászlója, címere. Ám az nem világos, hogy Újvidék végül fővárosa-e a tartománynak. A 10. szakasz címe ugyanis a Vajdaság fővárosa, ám a szöveg – s ezt tartják mérvadónak – Újvidéket a Vajdaság fő, közigazgatási központjának nevezi. A vessző körül volt a vita, mert egyes vajdasági értelmezések szerint ha ott a vessző, akkor bizony Újvidék a főváros. A szerbiai értelmezés azonban annak tartja, aminek írva van: közigazgatási központnak. A tartomány köthet nemzetközi megállapodásokat (nem szerződéseket), tagja lehet regionális szervezeteknek a szerb kormány jóváhagyásával, képviseleteket nyithat (az első Grazban lesz) gazdasági, tudományos, oktatási és idegenforgalmi érdekeinek megfelelően.
A Vajdaságnak az új alaptörvény szerint is van kormánya és parlamentje, amely azonban törvényeket nem hozhat. A parlamentnek lesz egy külön testülete, a harminc fős nemzeti közösségek tanácsa. Tagjait a nemzetiségek (a Vajdaságban hivatalosan nem használják a kisebbség meghatározást) soraiból választják. Hivatalos nyelv a szerb, valamint a magyar, a szlovák, a horvát, a román és a ruszin.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.