Szeretném felhívni a figyelmet egy fontos dologra, amely érdemes lehet megfontolásra. Mivel a közelgő választás alkalmával jobboldali előny látszik körvonalazódni – ennek megítélésével azonban óvatosan kellene bánnunk, ismerve a balliberális oldal természetrajzát –, hangsúlyosan merül fel a leendő miniszterelnök személyének kérdése.
Mindenekelőtt abból indulnék ki, hogy államférfiúi képességekkel igen kevés ember rendelkezik. A jobboldalon kivételes lehetőséget jelent az a tény, hogy a Fidesz elnökét, Orbán Viktort ilyen tehetséggel megáldottnak ismertük meg. Azt állítom, hogy reálisan nem is merülhet fel más név a miniszterelnök-jelöltségre – Fidesz-előny véleményezésével – a következők okán.
A demokrácia nem jelent mást, minthogy a többség választhat ugyan a kínálkozó lehetőségek közül, azonban a nagy többségnek – a népnek – vezető egyéniségre van szüksége. Tehát téves az az elképzelés, hogy a nagy formátumú egyének pusztán hatalomvágy miatt kerülnek élre. A nép, az emberek tömege igényel megfelelő vezetőt, mert csak egy ilyen személyiség vezetésével élhet magasabb rendű és valóban emberi életet. Egy ilyen vezető képes ugyanis még a közös táborhoz tartozó emberek ellentéteit is egybesimítani, különben a feldarabolódás veszélye fenyeget, illetve megfelelő mederbe terelni az ellenzékbe kerültek érdekeit, és helyesen képviselni az elesettek támogatását. A bölcsebbek ennek mindig tudatában voltak.
Egy ilyen államférfiúi erénnyel megáldott személynek van megfelelő önuralma, mentes az indulatkitörésektől, önmérsékléssel bír, és korlátozottság nem akadályozza a helyes döntésekben. Még valamit tartok különösen fontosnak: nem szószátyár, mondandója összeszedett, lényegre törő és természetesen őszinte.
Fentiekkel ellentétes példa tapasztalható a balliberális oldalon, csak egyetlen személyt említenék: az indulatkitörésekkel beszédeit tarkító Gyurcsány Ferencet, aki szóömlenyeiben hatáskeltésként alkalmazta a demagógiát, szofisztikát, igazolva közmondásunk érvényét: sok beszédnek sok az alja. Most a hazugságaira ki sem térnék, mert azok nem szorulnak bizonygatásra. A balliberális oldal mindig hatást és látszatot kíván kelteni őszinte beszéd helyett, náluk a sok beszéd valódi szándékaik elfedésére szolgál, és feltehetőleg egész háttércsapat dolgozik azon, hogyan lehet kiforgatni a jobboldali megszólalásokat, illetve átverni, megtéveszteni az embereket újabb és újabb szófordulatokkal. Nem sok kivételt tudnék említeni. Ez annak oka, amiért nem szabad balliberális médiaszakértőket alkalmazni a jobboldalon. Kedvenc módszerük a relativizálás, jóllehet léteznek abszolút alapigazságok, valamint a „szétbeszélés” (Magyar Nemzetből vett elmés szóhasználat).
Boldog és eredményes új esztendőt, jó egészséget kívánok a lap munkatársainak!
Husz Mariann közgazdász,
Budapest

Eltűnt pásztói nőt keres a rendőrség