Ráirányította a figyelmet Jemenre, az Arab-félsziget legszegényebb országára a Delta légitársaság járata ellen Detroitnál elkövetett karácsonyi robbantási kísérlet. Az amerikai politikusok a 23 milliós kis országot, mint a terrorizmus egyik bölcsőjét emlegetik, a sajtó pedig azt latolgatja, vajon az Egyesült Államok Irak és Afganisztán után itt újabb frontot nyit-e. A szakértők számára azonban valójában a világ e részben tettetett, részben valóságos megdöbbenése a meglepő. „Jemenről már évek óta tudják az elemzők, hogy komoly problémát jelent” – mondja Tálas Péter.
A jemeni terrorizmus szálai a szovjetek elleni afganisztáni harcokig nyúlnak vissza. A szaúdiak után a jemeni önkéntesek alkották a mudzsahedek második legnagyobb csoportját. S amikor a háború véget ért, e nagyszámú fegyveres egyszer csak hirtelen munkanélkülivé vált. A Hindukus lábánál többé nem volt szükség rájuk, így egy részük hazatért, s kisebb szervezetekbe tömörült, míg mások a nemzetközi piacon próbáltak szerencsét, s idővel például visszatértek Afganisztánba. A tálib rendszer megdöntése után őket megpróbálták kiszorítani Pakisztánba, míg mások, elég nagy számban Irakba mentek. Az e két helyen az amerikaiak által letartóztatott, és általában Guantánamóba szállított foglyok között nagyon nagy számban van jemeni. A 198 jelenleg fogva tartott közül több mint száz. „Az úgynevezett bukott államok listáján Jemen már évek óta legveszélyeztetettebb országok csoportjában foglal helyet. A meglepő inkább az, hogy ezek után sokakat meglepetésként ért, hogy az »alsónadrágos« merénylő Jemenben kapott kiképzést” – fogalmaz a szakértő.
Persze, e meglepetésben némi szándékosság is tetten érhető. Jemen előtérbe tolása ugyanis a biztonsági szolgálatok sorozatos hibáiról is elterelheti a figyelmet. „A nigériai származású fiatalemberről ugyanis volt információ bőven, a biztonsági rendszer azonban betlizett Hollandiában, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is. Nem volt együttműködés a szolgálatok között. A háló lyukas volt, s ez nagyon kínos. Részben ezt is hivatott leplezni a Jemenre fókuszáló kommunikáció” – állítja Tálas Péter.

Tseber Roland – Magyar Péter szoros szövetségese – újabb interjúban fenyegette meg a magyarokat