Érik a botrány a gazdasági tárcánál

A gazdasági minisztérium nem hajlandó a nyilvánosság elé tárni a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálati anyagát, amely állítólag hivatkozási alapot szolgáltatott arra, hogy Varga István szakminiszter menessze hétfőn Rétfalvi Györgyöt, az ITD Hungary Zrt. vezérigazgatóját. A KEHI is titkolózik, Rétfalvi pedig állítja: nem tartalmaz törvénytelenséget a jelentés, amelynek továbbra is kéri ismertetését. Tegnap az eddigi befektetési igazgatót, Kilián Csabát már  ki is nevezték új vezérigazgatónak.

Szabó Anna
2010. 01. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Paradox módon éppen a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992-es törvényre hivatkozva nem hajlandó kiadni a gazdasági tárca annak a vizsgálatnak az anyagát, amelynek apropóján Varga István tárcavezető hétfőn azonnali hatállyal felmentette tisztségéből Rétfalvi Györgyöt, a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség (ITD Hungary) Zrt. vezérigazgatóját. Az ominózus ellenőrzést még tavaly ősszel lezáró Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) is titkolózik, lapunk kérdésére még azt sem árulták el, hogy milyen törvényességi alapja lenne a hallgatásnak. A vizsgálati anyag nyilvánosságra kerülését így egyedül az érintett, Rétfalvi György támogatja, szerinte ugyanis a már régen lezárt ellenőrzés semmiféle törvénytelenséget nem állapított meg az ITDH-nál, csakúgy mint a gazdasági minisztérium többi vizsgálata sem.
A volt vezérigazgató eltávolítása mindenesetre már jó ideje napirenden lehetett a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériumnál (NFGM), mivel a hétfői hirtelen felmondás után keddre már meg is találták a leváltott vezérigazgató utódját Kilián Csaba eddigi befektetési igazgató személyében. A vizsgálati jelentés körüli titkolózás, és az erre történő igencsak megkésett hivatkozás, valamint az ITDH-nál lezajlott többi ellenőrzés kimenetele is azt támasztja alá, hogy a tavaly májusban sok huzavona után megválasztott Varga István szakminiszter szemében már régóta szálka lehetett Rétfalvi, akivel távolról sem volt felhőtlen a kapcsolata. Lapunk megkereste az ügyben az NFGM-et, ahol kérdésünkre csak annyit közöltek, hogy a KEHI-jelentések nyilvánosságára a személyes adatok védelméről és a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény, valamint „az egyes titokfajtákról szóló törvények rendelkezései irányadók”, ám kérdésünkre nem tudták megnevezni, pontosan mely paragrafus alapján tartják titkosíthatónak az ellenőrzés végeredményét. Az új vezérigazgató kinevezésével kapcsolatban szerettük volna megtudni, hogy az áprilisi választásokra való tekintettel milyen időtartamra kapott megbízatást Rétfalvi utódja, ám erre a kérdésükre sem kaptunk választ a szaktárcától.
– Nem meglepő, hogy a gazdasági minisztérium nem hajlandó nyilvánosságra hozni a KEHI jelentését – nyilatkozta lapunknak Rétfalvi György, aki szerint semmi törvénytelenséget nem találtak az ügynökségnél sem a KEHI, sem pedig a minisztérium ellenőrei. Hangsúlyozta: Varga István döntése megalapozatlan, ezért természetesen jogi úton fog a törvénynek érvényt szerezni. Sajnálatosnak nevezte, hogy a jogsértő lépést csak egy-két év múlva lehet orvosolni, így annak meghozóját ennek eredménye már nem érdekli.
A menesztett vezérigazgató kitért arra is, hogy az ITDH-t tavaly májusban a világ 220 hasonló ügynöksége közül a 14. legjobbnak ítélte a Világbank szakmai stábja, ötéves tevékenysége alatt pedig számtalan ellenőrzést kaptak a szaktárcától és más szervektől is. Elárulta, hogy a megszorításokkal és az ügynökség átszervezésével kapcsolatosan több szakmai vitája is volt a miniszterrel, ám remélte, hogy ezt a miniszter – elődeihez hasonlóan – nem tekinti személyes kérdésnek.
Hozzáfűzte: az elmúlt években négy miniszterrel és három szakállamtitkárral dolgozott együtt, a munkához szükséges vitákat akkor is, most is vállalta. – Az ITD Hungarynél tavaly októberben lezárult KEHI-vizsgálat nem mutatott ki jogsértést, így az arra történő hivatkozás több mint két hónap után véleményem szerint egy erőltetett fogáskeresés, éppen ezért ismét kérem a szaktárcát, hogy hozza nyilvánosságra a jelentést – fogalmazott Rétfalvi.
A most leváltott igazgató még tavaly ősszel lapunk hasábjain jelezte: egy-két éven belül robban a bomba, akkor látszódnak majd a mostani megszorítások és a rövid távú gondolkodás káros hatásai.
A korábban kezdeményezett miniszterelnöki vizsgálattal kapcsolatban Rétfalvi már akkor úgy vélte: előre elhatározták, hogy eltávolítják a vezérigazgatói székéből, ennek ellenére nincs oka félni az ellenőrzéstől, mert az általa vezetett cég átláthatóan működött az elmúlt években.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.