Boross Péter tegnap adta postára azt a levelet, amelyben távozási szándékát közli az MDF elnökségével. A Magyar Demokrata Fórum első éveit meghatározó lakiteleki alapítók után ezzel az Antall József nevével fémjelzett korszak utolsó fajsúlyos politikusa is elhagyta az első szabad választásokat 1990-ben megnyerő pártot. Lapunk úgy értesült, hogy a volt miniszterelnök a magát még mindig konzervatívnak mondó párt és a liberális SZDSZ küszöbön álló választási megegyezése miatt szánta el magát a lépésre. Boross mindezt elismerte, de világossá tette, hogy nem kíván bővebben nyilatkozni az ügyről. Annyit azonban elmondott: „az utóbbi időben végbemenő folyamatok” hatására döntött arról, hogy megválik párttagságától. A fórum vezető testületének írt levelét magánjellegűnek nevezte.
Boross Péter lépése nem előzmények nélküli. A sokáig Dávid Ibolya pártelnök legbizalmasabb tanácsadójának számító politikus tavaly januárban kilépett az MDF parlamenti frakciójából, egyúttal parlamenti mandátumáról is lemondott. Ezt akkor azzal indokolta, hogy a politikából kiveszett a morál; MDF-es forrásaink viszont arról beszéltek – bár ezt Boross cáfolta –, hogy Dávid Ibolyával romlott meg viszonya. Ennek hátterében az állhat, hogy az MDF többsége is megszavazta a kormány túlélését jelentő adótörvényeket.
*
Az MDF-et irányító politikusok és Boross Péter között húzódó szakadékot tovább mélyítette, amikor a fórum vezetése úgy döntött, Bokros Lajossal az élen vágnak neki az európai parlamenti választásoknak. Egyébként éppen ennek apropóján távozott a párt parlamenti frakciójából Csáky András, s ezzel a frakció a megszűnés szélére került. Három képviselő, Hock Zoltán, Pettkó András és Katona Kálmán nem járult hozzá ahhoz, hogy a képviselőcsoport Császár Antal miniszterelnöki megbízottal kiegészülve működjön tovább, így később kénytelenek voltak tudomásul venni, elveszítették párttagságukat. Boross ezek után levélben szakított a Dávid Ibolya-féle vezetéssel, de párttagságát ekkor még fenntartotta. A pártelnökségnek küldött júniusi írásban így fogalmazott: „Televíziós műsorban kértem a tagságot, hogy ne lépjenek ki, és benneteket, személyesen is, hogy mellőzzétek a kizárásokat. Ez utóbbit sikertelenül. Ezért kapcsolatainkat megszakítottnak tekintem. Jobban meglesztek nélkülem. Az út, amelyen jártok, számomra vállalhatatlan.”
Megszűnt a kritikusok blogja. Néhány hónapja volt olvasható az interneten az MDF belső ellenzékének blogja. A közösség (www.felszabaditasfront.blogter.hu) számos, a pártvezetésre nézve kellemetlen információt szellőztetett meg a világhálón. Az oldal azonban a hét vége óta nem látható; az említett honlapcímre kattintva csak ennyi jelenik meg a képernyőn: „A felhasználási feltételek megszegése miatt ez a blog le lett tiltva.”















Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!