Politikai vérdíj az MDF-ért

Székelyhidi Ágoston
2010. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már átadták és átvették a politikai vérdíjat az MDF-ért. A hírek szerint Magyar Demokrata Fórum– Demokratikus Centrum néven jelölnek korábbi magyar demokrata és szabad demokrata személyiségeket az országgyűlési választásra. Ez az új Demokratikus Centrum igazából a régi Demokratikus Chartát támasztja fel, még az azonos rövidítés, a DC is a folytonosságot fejezi ki. Miniszterelnök-jelöltként aztán az MDF első miniszterelnökével homlokegyenest ellentétes politikust léptettek színre. Az 1990-es Antall Józsefet az 1990-ben szocialista országgyűlési képviselő, majd 1995-ben kormánytag Bokros Lajosra cserélték. Politikai vérdíjat ezekért a cserékért adtak és vettek át. Mindez a hazai politikai alvilágban zajlott és zajlik. Legmélyebbre pedig ott azok süllyedtek, akik addigi éltető hagyományukat és közösségüket dobták oda a vérdíjért. Amúgy aprópénzre kell gondolnunk, néhány MDF-es ügyintéző ideig-óráig tartó politikai szereplésének támogatására. Nyomorúságos és szégyenletes ez a történet. Csak hát végül nemzeti érték semmisült meg, és ezzel szembe kell néznünk.
De miben is álltak ezek a cserék? Az MDF jelenlegi ügyintézői mindent feladtak, ami az 1987-es lakiteleki nyilatkozat és az 1990-es kormányprogram óta az eredeti értékrendet és politikai irányultságot jelentette. A nemzeti, polgári, keresztény- konzervatív arculat helyett nemzetek feletti baloldali neoliberális törekvéseknek nyitottak utat. Ez utóbbi törekvéseket 1992-ben a Demokratikus Charta terelte egy részvénytársaságba, szabad demokrata és szocialista együttműködés keretében. A Demokratikus Charta attól fogva élethalál-küzdelembe kezdett az MDF vezette konzervatív jobboldal ellen. Politikai vérdíjat is így tűztek ki az eredeti irányultság félresiklatásáért, a szervezeti egység felmorzsolásáért. Erre a vérdíjra az első pillanattól akadtak jelentkezők: 1992 és 2010 között az MDF-ben egymást érték a szakadások. A politikai alvilági művelet most ért célba.
Közben a Demokratikus Charta is felbomlott. A kezdeményező és haszonélvező szabad demokraták pártként megbuktak, a nemzetek feletti pénzpiac hazai helytartóiként viszont még elégséges anyagi és kapcsolati tőkével rendelkeznek. Ennek segítségével ütötték nyélbe a Demokratikus Charta utódszervezetét, a Demokratikus Centrumot. Itt is cseréltek. Hazai fogódzót az MSZP helyett most az MDF ügyintézői kínáltak. A szabad demokraták belső és külső érdekcsoportja ezzel az átrendezéssel többszörösen nyerne. Esélyhez jutnának a folytonosságra a felső döntéshozásban. A szocialisták mellett továbbra is a baloldalt erősítenék, illetve az MDF táborának megtévesztésével és beolvasztásával a jobboldalt gyengítenék. Most, 2010-ben a baloldali szocialisták és neoliberálisok a Fidesz kétharmados győzelmétől rettegnek. A Demokratikus Centrum talán ebből az arányból is lecsípne.
Látnunk kell, hogy ebben a politikai alvilágban minden szereplőt vereség fenyeget, és a menekülés kényszere hajt. Az 1992-es Demokratikus Charta szabad demokratái és szocialistái szembefordultak a nemzettel, válaszul a nemzet többsége elfordult tőlük. Az MDF ügyintézői 2004-től az örök nyertesnek mutatkozó Demokratikus Chartához kötötték érdekeiket. Rövid távra játszottak, hosszú távon vereségbe sodródtak. Napjainkban ezért hajtja őket is a menekülés kényszere. Zsarolhatóvá váltak, és most már nem bírnak ellenállni a zsarolásnak. Utolsó csereértékül Antall József megtagadását követelték tőlük. Antall Józsefet tehát Bokros Lajosra cserélték.
Példátlan eset, hogy kit és mit cseréltek itt kire és mire. Antall József az 1990-es közjogi rendszerváltozás korszaknyitó magyar államférfijaként marad fenn a történelemben. Bokros Lajos a korszak egyik erre-arra csapongó pénzpiaci világkalandorának számít, magyarországi vendégszereplésekkel. Antall József fiatal tanárként, pályakezdő történészként részt vett az 1956-os népi-nemzeti forradalomban. Büntetésül a szellemi és a politikai közélet peremére szorították. Kutatóként mégis sajátos eszmetörténeti munkásságot fejtett ki. Nemzeti, polgári, keresztény-konzervatív értékrendjére pedig sokoldalú jövőképet épített fel – és amikor elérkezett az idő, a megvalósításban is feladatot vállalt. Az 1987-es lakiteleki mozgalomból kibontakozó MDF elnökeként és miniszterelnökeként az 1956-os hagyomány folytatását és megújítását tűzte ki célul. Magyarság és európaiság kölcsönösségében gondolkodott:
„Ha nem tudjuk összefogni a népi-nemzeti mozgalom, a polgári demokrácia és az agrárdemokrácia közép felé húzó erőit a kereszténydemokráciában megnyilvánuló világnézeti irányzatokkal, akkor érdemtelenek leszünk Európa és utódaink megbecsülésére. Másrészt helytelen dolog politikai hiányérzetekre, maradékvásárra politikát építeni. Azzal a törekvéssel, amely a politikai életben a helyüket nem találókat, a különböző pártokból kiesetteket akarja összeboronálni és valamilyen ködös centrummozgalommal megjelölni – azzal nem értek egyet. Ilyen szervezetnek nincs helye egy modern és tartós parlamenti demokráciában”. Bizony, az MDF mai ügyintézői érthettek volna a szóból.
Már a Demokratikus Charta elvadult támadására válaszolva, 1992-ben Antall József így fogalmazta meg államférfiúi hitvallását: „Addig állok az MDF és a kormány élén, ameddig a magyarság iránti töretlen elkötelezettségnek, a parlamenti demokrácia és a jogállamiság alapelveinek eleget tehetek. Olyan felszólításoknak nem fogok ijedtemben vagy rossz megítélés következtében engedni, amelyek a hatalom átadását jelentették a történelem során Kun Bélának vagy Hitlernek”. Ezeket az összefüggéseket a történész pontosan ismerte. Kun Béla útját a tanácsköztársasági diktatúrához az 1918-as baloldali liberalizmus és az 1919-es kommunista internacionalizmus kövezte ki. Az államférfi 1992-ben ilyen formán vezette vissza a szálakat a Demokratikus Charta elődjeihez.
Bokros Lajost merőben más természetű pálya és szerep jellemzi. Érettségi után, 1973-ban a rosztovi szovjet pénzügyi főiskolára jelentkezett. Hazatérve átmenetileg a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen tanult. Önéletrajza szerint 1978 körül Panama és Costa Rica egyetemein tűnt fel. Diplomát is akkor szerzett – a hely megjelölése nélkül. A hely szelleme egyébként sosem kötötte. Pénzpiaci szakértői és vezetői beosztásokban megfordult a hazai Pénzügykutató Intézetnél, a Magyar Nemzeti Banknál, a Budapesti Értéktőzsdénél, az Állami Vagyonügynökségnél, a Budapest Banknál, valamint a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap amerikai, európai és ázsiai központjainál. Professzorrá és vezérigazgatóvá is kinevezték Soros György nyitott gazdaságot és nyitott társadalmat hirdető Közép-Európa Egyetemére. Közben 1990-ben a szocialisták országgyűlési képviselője lett, 1995-ben a szocialista–szabad demokrata kormányban pénzügyminiszteri tisztet kapott. Pártpolitikai téren 1990-től az MSZP-hez hajlott, 1995–96 után a felbomlásig a Demokratikus Charta neoliberális élcsapatához szegődött.
„Sok privatizáció, kevés állam” – összegezte egy 2006-os nyilatkozatban. Ennek a célképzetnek a jegyében vállalta volna a hazai kormányválság pillanataiban, 2009. március 9-én az MSZP–SZDSZ–MDF ötletszerű válságkoalíciójában a miniszterelnöki megbízatást. A szocialisták visszautasították az önjelölést. Bokros Lajos erre az MDF listavezetőjeként, neoliberális-neokonzervatív programmal hirtelen európai parlamenti mandátumot kaparintott meg magának. Most, 2010-ben újólag miniszterelnök-jelölti szerepben tetszeleg, vesztes csoportocskákba kapaszkodva.
Sereg nélküli vezér? Inkább a hazai politikai maradékbolt üzletvezetője, aki olcsó portékával csalogatja a vásárlókat. Ha aztán Budapesten be kell zárni a boltot, Bokros Lajos a brüsszeli parlamentben üldögélve újabb forrás és színhely után néz. Ország, nemzet, közösségvállalás? „Saját egyéniségem nagyobb súllyal esik latba” – magyarázta egyik korábbi irányváltását.
Erre a Bokros Lajosra cserélték Antall Józsefet az MDF mai ügyintézői.
Az 1987-es lakiteleki alapítás és az 1990-es kormányprogram irányultságának képviselői nem követték az önfeladást. Párttagságuk vagy tiltakozó kilépéssel, vagy törvénytelen kizárással 2004-ben megszűnt. Értékőrzési szándékkal megalapították a Nemzeti Fórum Egyesületet, és 2006-tól a Fidesz – Magyar Polgári Szövetségben teszik dolgukat. Az egyesület nem folytat tagtoborzást. Az 1987-es és 1990-es szellemi és politikai holdudvar mégis, így is önként velük maradt. Most ebből az eredeti és széles közösségből hullottak ki az MDF ügyintézői. Lehullottak a politikai alvilágba. Az MDF történelmi nemzeti értékként befejezte pályáját. Jelenén névbitorlók élősködnek, a politikai vérdíj beszedői. Jövője a semmibe vész.

A szerző az MDF alapító tagja, korábbi választmányi elnök

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.