Végjáték délen

Talán a budapesti pártszékházban sem tudják már, hogy a nagy ormánsági beléptetések idején életre hívott SZDSZ-csoportok közül kettő a mai napig működik a „távoli” Baranyában. Az oldiaknak és baranyahídvégieknek még nem szóltak, hogy a háborúnak vége?

Bóka Máté Ciprián
2010. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zsáktelepülés a Siklóstól légvonalban alig néhány kilométerre délre fekvő, mintegy háromszázötven lélekszámú – felerészben romák lakta – Old község. Helyben – ahogy a legtöbb baranyai, ormánsági kistelepülésen – nincs munkahely, a községből még a kistérség központjába, a közúton fél óra alatt elérhető Siklósra is nehéz bejutni s ott munkát vállalni: vasút nincs, az utolsó busz délután fél négykor indul vissza a faluba.
A mostoha közlekedés tehát alapvető akadálya a munkahely megszerzésének.
– Nemcsak a cigányoknak nincs itt munkájuk, hiszen az oldiak kilencven százaléka munkanélküli – jegyzi meg Balog Istvánné, a faluban ma is létező SZDSZ-alapszervezet vezetője.
Ne siessünk előre, tekintsünk most el attól, miként is létezhet Oldon SZDSZ-alapszervezet, említsük meg inkább, hogy Balog Istvánné (Ibolya) férjével együtt a munkával bíró szerencsés tíz százalék közé sorolhatja magát. Mindketten egy esztendeje dolgoznak szociális gondozóként egy alapítvány jóvoltából, s ugyan ma már képesítésük is van, azért mégsem irigylésre méltó ez a kenyérkereset.
– Nekünk nem számít, hogy cigány vagy magyar az illető, akit ellátunk, aki elfogadja a gondozást, azoknak segítünk – mondja Ibolya. – Azért nem mindenütt fogadnak szívesen bennünket, az egyik ormánsági település polgármestere is feljelentett, mert szerinte jogosulatlanul kezeljük a gondozottak adatait, lakcímét, nevét, korát…
Ez csak az általános bizalmatlanságot jelzi a szegénység sújtotta térségben, nem függ össze az egykor sokak által kritizált SZDSZ-es tagbeléptetésekkel. Ismert, hogy 2006 őszétől több százan léptek be Baranyában a liberális pártba. Akkor Mali Zoltán, Drávapiski polgármestere volt a szervező, és nyugodtan mondhatjuk, az új SZDSZ-csoportok hamarosan királycsináló szerepbe kerültek. Az akkor felpumpált megyei szervezetnek ma már csak az írmagja van meg, másfél éve viszont Fodor Gábor pártelnök sorsa is az oldiak kezében volt. A 2008 nyarán megismételt pártelnökválasztáson Kóka János 344 szavazatot kapott, Fodor Gáborra pedig 346 küldött voksolt. Az oldiak az utolsó pillanatban érkeztek meg a fővárosba, s a falu küldötte Fodorra szavazott. (Emlékezhetünk, az SZDSZ rendkívüli tisztújító ülését azért kellett megtartani, mert kiderült, hogy a 2007. március végén Kóka Jánost az elnöki székbe ültető tisztújításon álküldöttek is szavaztak.)
Az oldi SZDSZ-csoport is ekkoriban szökkent szárba. Mali Zoltán kereste meg a falut annak idején a belépés ötletével, mondván, a liberális párt befogadja a cigányokat, ez egy megértő párt. Az oldiak közül majd félszázan be is léptek a szervezetbe.
– Úgy éreztük, hogy tartozunk valahová, s azt tapasztaltuk, hogy figyelnek ránk, hiszen Gulyás József (az SZDSZ volt ügyvivője – B. M. C.) többször járt nálunk, vele telefonon többször is beszéltünk – hangsúlyozza Ibolya. Volt olyan párttag, teszi hozzá, aki büszkén újságolta, ha neki címzett levelet kapott a liberálisoktól, amelyben „Kedves Barátom!” volt a megszólítás.
Az asszony szerint jól működött a helyi szervezet, tartottak liberális nőnapot, szerveztek majálist – bár a párt ezekre nem adott pénzt. Mint mondja, tavaly, a tél elején még tartottak csoportgyűlést, de már semmi sem köti őket a szabad demokratákhoz, a cigányok pedig semmit nem kaptak a párttól.
Akkor érte őket az első csalódás, amikor Fodor Gáborék még egy köszönöm!-öt sem mondtak nekik azért, hogy baranyai társaikkal együtt megnyerték neki a pártelnökválasztást.
Az oldiaknak voltak ötleteik, a fővárosból viszont nem jött visszajelzés, csak annyi: nincs pénz. Szerették volna például korrepetálni a diákokat, amihez tanárt kellett volna hívni a faluba. Kútba esett az a tervük is, hogy olyan programot szervezzenek a nyugdíjasoknak, idős embereknek, amellyel kizökkenthetik őket az egyedüllétből, a betegségekkel járó nyűgből.
Mali Zoltán egykori liberális szervező szerint miután őt kizárták a pártból, sorra léptek ki utána az emberek az SZDSZ-ből Baranyában, az oldiak mellett mára csupán a baranyahídvégi csoport működik. A ma már a monoki polgármester, Szepessy Zsolt által irányított Összefogás Pártot szervező drávapiski polgármester úgy látja, hogy az egykori párttagok az Ormánságban szinte kivétel nélkül az új, novemberben bejegyzett Összefogás Pártot választották.
– Mindenből cigánypolitikát csinálnak, igazi segítség viszont nincs – összegzi lemondóan az oldi SZDSZ-szervezet vezetője, Balog Istvánné, aki sérelmezi azt is, hogy az MDF-fel való házasságról sem kérték ki a tagság véleményét.
A baranyahídvégi SZDSZ-csoport vezetője, Zentai Sándor is hasonlóképpen csalódott. Azt mondja, hogy húszan maradtak az általa vezetett alapszervezetben, de hamarosan mindegyikük kilép a liberális pártból. Állítása szerint nem tudnak azonosulni a párt vezetésével, a sorozatos botrányokkal – az SZDSZ teljesen széthullott. Annak idején azért léptek be, mert etnikumra való tekintet nélkül befogadták őket. Szerinte ma már csak a Fidesznek van olyan programja, amely segít a romáknak, ezért úgy gondolja, az emberek többsége a jobboldali pártra szavaz majd.
Szerettük volna megtudni, miképp vélekedik Wekler Ferenc, az SZDSZ baranyai szervezetének elnöke a párt megyei csoportjainak szétmorzsolódásáról. Rövid beszélgetésünkből számomra az derült ki, igazából a megyei vezetés sincs tisztában azzal, ki tagja még és ki nem a falusi SZDSZ-szervezeteknek. Wekler Ferenc még megbecsülni sem akarta, hogy hány tagjuk maradt, illetve hány alapszervezetük működik. Arra a kérdésünkre, miként látják a baranyai liberálisok az együttműködés lehetőségét az MDF-fel, csak azt mondta: „ez ügyben nincs semmi”.
Mali eközben úgy számol, hogy új pártjuknak megközelítőleg 2800 tagja van csak Baranyában. Jelképes, 48 forintos tagdíjat kérnek, s a helyi kezdeményezések pártjának tartják az új szervezetet. Gúnyosan jegyzi meg: annak idején az oldiak még eldöntötték, hogy ki üljön az SZDSZ pártelnöki székébe. Retkes Attila, a mostani vezető viszont nem más, mint az a portás, aki majd utolsó távozóként lekapcsolja a villanyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.