Majs szerb ortodox temploma

Ludwig Emil
2010. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Baranya megye horvát határszélén, a Duna menti lapály és a löszdombok találkozásánál, Mohács és Villány között félúton fekszik Majs. Az ezerlakosú település sorsát tragikusan meghatározta a helye: 1526. augusztus utolsó napjaiban a közelében vert tábort Szulejmán szultán serege, és itt zajlott le a Magyarország további történetét végzetesen meghatározó ütközet. A török hadak útjában fekvő Majs nem kerülhette el a pusztulását.
A község régi századairól többet tudunk, mint a hódoltság koráról. Neve – az 1215. évi Váradi regestrumban is előforduló Moys személynév után – egy húsz évvel később keltezett oklevélben bukkan fel. Ebben az időben II. Endre király és Béla herceg különös figyelmet fordított a Szerémség és a déli országrészek védelmére. 1229 és 1231 között Mojs volt az ország nádora; az 1235-ben Bertalan pécsi püspöknek átadott – régebben talán Abonyként leírt – falu a nádor baranyai birtokaihoz tartozott. A tatárjárás utáni évtizedekben a német eredetű Héder nemzetségé lett Maysa és környéke. 1285 előtt Kőszegi Henrik fia, Miklós volt a földesura, aki 1275 és 1286 között háromszor viselte a nádori rangot. Miklós gróftól a (besenyő) Buzád nembeli Panyit fia Jakab kezére került a község, majd 1310–12-ben Henrik bán fiai és az atyafiak között cserélt gazdát. Majsot és tartozékait 1333-ban a király a Becseieknek adta át, ez esztendőben a falu papja száz báni dénár pápai tizedet fizetett, ami az egyik legnagyobb összegű dézsma volt a baranyai esperesség területén. Egy öt évvel később keltezett levélben már külön szerepel Kis- és Nagymajs, ez utóbbit a XIV. században már Egyházasmajsnak is nevezték.
A Becsei família tagjai – a Töttösi és Vesszős családok – szépen gyarapították, és 1467-ig megtartották környékbeli birtokaikat. A kihalásukat követő évben szálltak át előbb a Kisvárdai, majd a Garai családokra, a nagy hatalmú siklósi várúr, Garai nádor és utódai – köztük a Perényiek – a mohácsi katasztrófáig voltak Majs gazdái.
A török támadás előtti utolsó összeírás 52 jobbágyportát talált a két településrészben, ezek népe már 1526-ban elmenekült vagy elveszett. Másfél évszázad elmúltával mutatóba sem maradt magyar a hadi út mentén. 1696-ban Bécs udvari bizottságot jelölt ki a holt vidékek felélesztésére, 1699-től Savoyai Jenő herceg kapta meg birtokként Majsot, továbbá faladatául Tolna és Baranya újratelepítését. A béllyei uradalom 21 faluja közé sorolt településre szerb parasztokat költöztettek, majd 1722-től több hullámban német ajkú katolikus családok érkeztek. A szerbek többsége 1921-ben átköltözött a frissen megalakult Jugoszláviába; a svábokat az 1930-as évek végétől megosztotta a Volksbundhoz – német népszövetséghez –, illetve a Magyarországhoz való kötődésük. A háború alatt és után sokan közülük elhagyták a szülőföldjüket, az elűzöttek helyére felvidéki magyarok költöztek az 1947. évi csehszlovák lakosságcsere-egyezmény keretében.
Az 1945-ig Habsburg főhercegi tulajdonban maradt uradalom délszláv lakosságának egy része – a horvát ajkú bunyevácság – szintén katolikus vallású volt és maradt, a kegyurak nemzetiségi és vallási türelmének tehát szép bizonyítéka Majs ortodox temploma. Az 1700-as évek kezdetén épült Szent Paraszkéva tiszteletére, a szerb jövevények számára. Alaprajza, kelet–nyugati tájolása a középkori templomok hagyományát követi, formája és belső téralakítása a barokk stílus és az ortodox vallásgyakorlás dacára konzervatív. Az 1721-ben már bizonyosan használatba vett, beboltozott és toronnyal ellátott épületet 1781-ben jelentősen megnagyobbították, félköríves szentélyét azonban megtartották. A műemlék különös értékei a belső falakra festett ikonok és az ikonosztáz szentképei. Az 1980-as években nagyon leromlott állapotú majsi templomot 1999–2000-ben renoválták, kisebb kutatások és utómunkálatok még jelenleg is történnek rajta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.