A nagy demokráciavita

Szerető Szabolcs
2010. 06. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy hírlik, a magyar választók nem becsülik a demokráciát, így az annak létezése, minősége, állítólagos kiteljesedése vagy felszámolása körüli viták sem hozzák lázba. A bármikor előhúzható közhelykatalógus élén virító, a Kádár-kor örökségére hivatkozó vélekedést politikusaink bizonyosan nem osztják, hiszen húsz éve minden kormányt a demokrácia felszámolásával, jobb esetben súlyos korlátozásával vádolja az ellenzéke. Így van ez most is.
Szó se róla, az áprilisban történelmi győzelmet arató pártszövetséget cseppet sem feszélyezi a demokratikus eljárással megszerzett kétharmados, ha úgy tetszik: forradalmi felhatalmazása. Ahol lehet, azonnal él is vele. A közjogi értelemben felelőtlen, végletesen megosztott ellenzék nehezen tudja feldolgozni, hogy nincs alkupozícióban, aminek következményeit hajlamos a demokrácia halálaként értelmezni. Különösen az MSZP, amely kiszolgáltatottságát csak magának köszönheti: ha bármikor belemegy a választások előre hozásába, bizonyosan jobban jár. Hol kétharmad van, ott kétharmad van: a parlamenti többség legitim módon módosíthatja az alkotmányt, szavazhat meg egy újat, és – ha kedve tartja – ültetheti a saját embereit az alkotmányos intézmények élére.
A Fidesz-diktatúra, narancsuralom kiépülését taglaló nyilatkozatok, újságcikkek lassan megtölthetnének egy kisebb könyvtárat, ám a tiltakozók személye a legtöbb esetben mintha eleve felmentené a jobboldalt a bírálat megfontolásának terhe alól. Nicsak, ki beszél? – kapjuk fel a fejünket, amikor állampárti figurák oktatnak demokráciát, amikor a 2006-os rendőri brutalitásnak tapsolók kérik számon a jogállami normákat. Szögezzük le sokadszorra is: 1990 óta a 2002-től kormányzókat lehet elmarasztalni a demokratikus normák tudatos áthágásának, a jogállam szisztematikus leépítésének vétkében; ők üresítették ki, járatták le a rendszerváltozás eszméit, intézményeit. A kettős mércét pedig a balliberálisok rutinból alkalmazzák: Bauer Tamás például annak kapcsán, hogy a Fidesz egyes hírek szerint Schmitt Pált készül köztársasági elnöknek jelölni, önfeledten leírja (Épül a pártállam, Népszabadság, június 19.), hogy egykor Dobi István és Losonczi Pál is a párt megbízásából lett az Elnöki Tanács elnöke. De, ha már a pártkötődést kifogásolja, véletlenül sem teszi hozzá, hogy Göncz Árpád meg a néhai SZDSZ képviselője és ügyvivője is volt, mielőtt államfő lett. Múltja mindenkinek van, a kérdés az, miként képes megfelelni új feladatának a parlament bizalmából közjogi méltósággá emelt személy. A demokráciaféltők aggodalmát akkor is nehéz méltányolni, amikor Gyurcsány Ferenc – aki szerencsére már nem az ország, csak az MSZP problémája – bármiféle részlet ismerete nélkül, szakmai-politikai vita helyett harcot hirdet a „Fidesz alkotmánya” ellen.
Ám a fentiek ellenére lehet(ne) értelmes vitát is folytatni arról, hogy a kormánynak az alkotmányos berendezkedést érintő lépései – melyekhez megszerezte a felhatalmazást, hisz a választók végre feloldották a kétharmados döntéseket blokkoló patthelyzetet – mennyiben felelnek meg a demokratikus normáknak, hasznosak-e, szolgálják-e a közjót. A médiát érintő tervezett tartalmi változtatásokra a válaszadás jogától a tájékoztatás kötelezettségéig például kellene még néhányat aludni: a szerkesztői szabadság ilyen korlátozása rossz, nagyon rossz irány. Egyelőre nem lehet megítélni, hogy az Orbán Viktor által sokszor emlegetett alázat vagy az időnként szükséges önkorlátozás mennyire hatja át a Fidesz–KDNP döntéseit. Ha semennyire, akkor akár izomból átépítheti az egész közjogi rendszert, arra méltatlanokat is megbízhat független intézmények vezetésével, megkísérelheti kiiktatni hatalma ellensúlyait, a választók ezt végül nem a határozottság, hanem a hatalmi arrogancia jelének fogják vélni. És a demokráciavitában (is) mindig az övék az utolsó szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.