Szlovénia labdarúgó-válogatottja vasárnap 13.30-kor Algéria ellen mutatkozik be a dél-afrikai világbajnokságon. Sok sikert kívánunk délnyugati szomszédainknak, no meg még inkább azt, hogy erre a napra érjék is be ennyivel, hiszen pár órával később, 18 órától Ljubljanában szlovén–magyar férfi kézilabda vb-selejtezőt rendeznek. Számunkra ez a fő esemény, hiszen a futball vb-n nincs helyünk; a jövő januári, svédországi kézilabdatornán ellenben remélhetőleg igen.
Nem árt visszafogottan fogalmazni, hisz a szlovének a januári, ausztriai Eb-n a középdöntőbe jutottak – igaz, ott saját hatosukban utolsóként zártak –, miközben a mieink már a csoportjukból kiestek. Ha időben kissé távolabbi kapaszkodót keresünk, akkor sem nagyon találunk, hiszen a két fél eddig egyszer találkozott hasonló tétért: a 2000-es Eb 1999. szeptemberi pótselejtezőjében a délszlávok Koperban 32-29-re, majd Veszprémben 27-23-ra nyertek.
A visszavágót június 20-án ezúttal is Veszprémben vívják, a holnapi összecsapást azonban Ljubljanában rendezik. Igaz, nem a 2004-es kontinensviadalon megismert, modern csarnokban, hanem a régi, kicsi, kopottasban, a maga 1500-as befogadóképességével. Áprilisban e létesítmény adott otthont az A divíziós jégkorong vb-n a feljutásról döntő szlovén–magyar meccsnek – 4-1 oda –, ám a szervezők nem a szép emlék miatt választották ugyanezt a helyszínt, hanem nem kis részben azért, mert így csak 150 jegyet, a kapacitás tíz százalékát kell átadniuk a magyaroknak. Számunkra kedves kézilabdás emléket is idéz e csarnok, hiszen a női Bajnokok Ligája 1999-es döntőjében a 25-23-as hazai előnnyel érkező Dunaferr itt kaparintotta meg 26-26-os döntetlennel a serleget.
Mint az a fenti, oda-visszavágós eredménypárokból is kitűnik, az első meccseken csak elvétve dől el a párharcok sorsa; holnap sem számítunk szélsőséges eredményre, 8-10 gólos hazai vagy vendégsikerre. Ádáz csatára azonban igen, amelynek során feltehetőleg senki nem akar könnyű gólokkal kedveskedni ellenfelének, azaz igyekszik gátat vetni a lerohanásoknak, ebben az esetben pedig meghatározó lehet a kapusok és az átlövők produkciója. Mint az már ismert, a mieink Carlos Perezzel, de Nagy László nélkül veszik fel a küzdelmet, és június 20-án este reményeink szerint nem Perez, hanem Nagy bánhatja majd, hogy így döntött. Ha foglalkoztatja a téma egyáltalán.
A további európai párosítások: Ausztria–Hollandia, Norvégia– Litvánia, Németország–Görögország, Szlovákia–Ukrajna, Szerbia–Csehország, Románia–Oroszország, Dánia–Svájc, Portugália– Spanyolország.

A magyargyűlölő román elnökjelölt útját járja Magyar Péter