Megkezdődik az alkotmányozás

Jövő héten megkezdődik az új alkotmány előkészítése: a parlament várhatóan döntést hoz arról a határozati javaslatról, amelyet tegnap nyújtott be Lázár János és Balsai István. A Fidesz képviselői az új alaptörvény alapvető elveinek kidolgozására 45 tagú eseti bizottság létrehozását indítványozzák. Az alapelveket jövő év június 30-ig kell jóváhagynia az Országgyűlésnek. Orbán Viktor korábbi bejelentése szerint az alkotmány teljes felülvizsgálata 2012-ben fejeződik be.

Kulcsár Anna
2010. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kudarcok. A Horn-kormány idején a 72 százalékos többséggel rendelkező MSZP–SZDSZ-kabinet már megkísérelte az alaptörvény megújítását. Az MTA Jogtudományi Intézetének bevonásával több ezer oldalnyi elemzést készített. Az alkotmány koncepcióját a később az SZDSZ javaslatára alkotmánybíróvá választott Bragyova András dolgozta ki. Belső ellentétek miatt a koalíció végül levette az ügyet a napirendről, a javaslatot nem terjesztették be. A Gyurcsány-kormány igazságügyi minisztere, Petrétei József saját alkotmánytervezetet dolgozott ki, ebből sem lett törvény. Sőt a nyilvánosság meg sem ismerhette a javaslatot, noha egy jogvédő szervezet kérésére a Fővárosi Bíróság 2006-ban a nyilvánosságra hozatal mellett döntött. A Fővárosi Ítélőtábla viszont másodfokon úgy határozott, hogy Petrétei jogosan titkolta el tervezetét, mert az döntés-előkészítő szövegnek minősül.


Balsai István és Lázár János a Fidesz két képviselője, úgy véli, húsz év tapasztalatai alapján időszerű a jelenlegi alkotmány teljes körű felülvizsgálata, az új alkotmány létrehozása. Az 1949. évi népköztársasági alaptörvény módosításaként 1989. október 23-án elfogadott jogszabály a bevezetőjében maga is azt tartalmazza, hogy ideiglenes alaptörvényről van szó, amely a végleges alkotmány elfogadásáig marad hatályban. Orbán Viktor korábban, a Fidesz elnökeként, majd miniszterelnökként is 2012-re ígérte az új alkotmány kidolgozását.
Egyelőre a jövő év június végéig az alapvető elveket határozzák meg. Ebből a célból – mint Balsai István és Lázár János javaslata közli – országgyűlési képviselőkből 45 tagú alkotmány-előkészítő bizottságot választanak. A testület ingyen végzi majd tevékenységét. A Fidesz 26, a KDNP 4, az MSZP 7, a Jobbik 6, az LMP 2 tagot ad. Az elnököt és a bizottság két elnökhelyettesét a kormánypártok jelölik, az ellenzék egy elnökhelyettest küldhet. Külső szakértőket is igénybe vehetnek. A tagokra és a tisztségviselőkre a pártok indítványa alapján a házelnök tesz javaslatot. Az Országgyűlés vita nélkül dönt. Balsai István képviselő lapunknak elmondta, a Lázár Jánossal közösen tegnap benyújtott indítványukról a parlament várhatóan a jövő héten határoz. A képviselők azt javasolják, hogy az alkotmány-előkészítő eseti bizottság tekintse át és elemezze, hogy a jelenlegi alkotmány kellően garantálja-e az emberi és az állampolgári jogok érvényesülését. Meg kell vizsgálnia azt is, hogy az államszervezet alapvető intézményeiről szóló alkotmányos szabályok megfelelnek-e a XXI. század polgári demokráciájával szemben támasztott követelményeknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.