A MÁV-nál jól keresnek az érdekvédők

Összesen mintegy harmincmillió forintot fizet a MÁV havonta a cégnél működő szakszervezetek huszonnyolc tisztségviselőjének, éves szinten ez az öszszeg tehát 360 millió forintra rúg – derül ki a lapunk birtokába került dokumentumból.

Munkatársunktól
2010. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eszerint tizennégyen kapnak a vasúttársaságtól egymillió forint feletti bért, legtöbbjük a szakszervezetek elsőszámú vezetője. Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) elnöke bruttó 1,573 millió, Bárány Balázs és Hangonyi Zoltán alelnökök pedig 1,55 millió forintot tesznek zsebre havonta. 1,497 millió forintot kap Simon Dezső, a Vasutasok Szakszervezete elnöke, a három alelnök, Karácsony Szilárd, Fogl Zoltán és Meleg János pedig, kisebb-nagyobb eltéréssel, 1,3 milliót visz haza. Borsik János, a Mozdonyvezetők Szakszervezete elnöke, valamint Dancsa Attila és Németh László alelnökök havi 1,334 millióért védik a vasutasok érdekeit. Rajtuk kívül még három VDSZSZ-es tisztségviselő, Barna István, Gelencsér László és Máthéné Bertók Judit keres 1,1 millió forintot. Gaskó István 130 ezer, Simon Dezső 130 ezer, Meleg János pedig százezer forintot kap felügyelőbizottsági tiszteletdíjként a milliós fizetésen felül.

*

A többi tizennégy szakszervezetis sem jár rosszul, az egymillió forint alatt keresők listáján senki sem visz haza 650 ezer forintnál kevesebbet, az átlagfizetések ebben a kategóriában 750-850 ezer forint közé esnek.
Mint arról lapunk elsőként beszámolt: a 2002-es kormányváltást követően titkos megállapodást kötött a MÁV akkori vezetése a reprezentatív vasutas-szakszervezetekkel. Ennek értelmében a társaság 2003-tól az érdekképviseletek 66 tisztségviselőjét vette át és foglalkoztatta a humánpolitikai vezérigazgató-helyettes szervezeti egységében. Az első számú szakszervezeti vezetők szaktanácsadó címszó alatt a főosztályvezetők alapbérátlagának megfelelő, akkor havi 700 ezer forintot kaptak. Bár a megállapodás eredetileg négy évre szólt, annak letelte után, azóta is kapják a MÁV-tól fizetésüket a szakszervezeti vezetők, ami – mint kiderült – egyeseknél mára megduplázódott. Mindez azt jelenti, hogy az utóbbi nyolc évben a vasúttársaság milliárdos nagyságrendben fizetett a szakszervezetiseknek. Tavaly felvetődött, hogy nemcsak a MÁV menedzserszerződéssel rendelkező vezetői, hanem a vasutas-szakszervezetek vezetői is tízmillió feletti végkielégítésre számíthatnak, ha felmond nekik a társaság. Az érdekvédők tagadták ennek lehetőségét, közlésük szerint ugyanolyan munkaszerződésük van, mint bármelyik más vasutasnak, a végkielégítés tekintetében a jogosultság feltételei és mértéke megegyezik a munka törvénykönyvében és a kollektív szerződésben foglaltakkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.