Legmagasabb, harmadfokú hőségriadót adott ki tegnap hazánk területének nagy részére az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) vezetője, a Délnyugat-Dunántúl megyéiben várhatóan ma lép életbe a legmagasabb készültség. Az intézkedés vélhetőleg vasárnapig tart, amikor hidegfront éri el Magyarországot, ám az hamar átvonul, jövő héten pedig folytatódik a kánikula – tudtuk meg az Országos Meteorológiai Szolgálattól. Az említett front hatására várhatóan csak egy fokozattal lehet majd mérsékelni a hét végén a hőségriadót. Az ÁNTSZ vezetője, Paller Judit felhívta a kórházak, a mentőszolgálat, az önkormányzatok figyelmét a lehetséges veszélyhelyzetekre, s arra kérte őket, hogy készüljenek fel a kánikula okozta kihívásokra. A legmagasabb, harmadfokú riasztást akkor adja ki a hatóság, ha a levegő napi átlaghőmérséklete három napon át eléri vagy meghaladja a 27 Celsius-fokot.
A tiszti főorvos kiemelte: a második készültségi fokozatnál általában 15, a harmadiknál pedig már 30 százalékkal emelkedik a halálozások száma, többen veszítik életüket balesetekben, de nincsenek biztonságban azok sem, akik túlzott fizikai igénybevételnek teszik ki szervezetüket. A leveszélyeztetettebbek a magas vérnyomással, keringési zavarokkal élők, illetve a 65 év felettiek.
A napokban már számos forgalmasabb településen és a fővárosban is hűtött vizet osztottak az embereknek a nagyobb közlekedési csomópontokban, pályaudvarok környékén. Budapest tömegközlekedését már az első tavaszi melegek is kedvezőtlenül befolyásolták: mindennapossá vált az egyik legtöbb embert szállító járat, az 1-es villamos meghibásodása. Az 1-es pályájának felújítását évtizedek óta halogatja a főváros vezetése, a szerelvények az Árpád hídon ma már hidegebb időben is csak lépésben közlekedhetnek. A pályát ugyan locsolókocsikkal hűti a BKV, de ez csak néhány percre menti meg a síneket a kivetődéstől. Tegnap a villamos vonalának nagyobb részén pótlóbuszok hordták az utasokat, mert több helyütt felpúposodtak a vágányok. A MÁV vonalain a hőség miatt Debrecen térségében több helyen lassították a vonatokat, s másutt is késések várhatók.
Az ÁNTSZ azt ajánlja, hogy viseljünk könnyű, természetes anyagból készült ruhákat, ha a szabadba megyünk, ne fogyasszunk alkoholt, illetve cukros, szénsavas italokat, mert előbbiek vizet vonnak el a szervezettől, a buborékos folyadékok pedig puffasztanak, ezzel nehezítik a légzést. Figyeljünk a gyermekekre is, mert nekik még sérülékenyebb a vízháztartásuk, még percekre se zárjuk be őket az autóba, szellőzés nélküli helyekre.
Paller Judit felhívta a figyelmet, hogy a rendszeres gyógyszerszedők forduljanak orvosukhoz, s kérdezzék meg, hogy szükséges-e változtatniuk az adagjukon. Paller arra kérte a légkondicionálót használó üzleteket, hivatalokat, hogy szükség esetén engedjék be a járókelőket, mert már néhány percnyi hűsölés is rosszulléteket előzhet meg.
Zuhanyoznak a medvék. A nagy hőséget segíti elviselni az a látogatók által működtetett zuhany, amelyet két hete állítottak üzembe a medvék medencéjénél a Budakeszi Vadasparkban. Az állatok kifutójánál lévő medence locsolóját a látogatók egy kétszáz forintos érme bedobásával működtetik. A park vendégei a két mackó fürdetésével nemcsak a komfortérzetüket javítják, de hozzájárulnak az ellátásukhoz is – mondta Bene Zsolt igazgató.

Zacher Gábor: Tudni kell nemet mondani!