Kicsi, olcsó lakást keres a magyar

A második éve tartó válság jelentősen átrendezte a lakáspiacot. A vevők az olcsóbb és kisebb lakásokat keresik, s egyre jelentősebb a készpénzes vevők aránya. A harmadával csökkent piacon 10–35 százalékos áresést követően a korszerűtlen, magas rezsijű panelek tulajdonosai a nagy vesztesek.

Hajdú Péter
2010. 07. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenegyedik kerületi, 45 négyzetméteres, másfél szobás téglaépítésű lakás eladó 13 millió forintért – valahogy így szól mostanában egy könnyen értékesíthető ingatlan hirdetése. Az Otthon Centrum lakáspiaci elemzése szerint az ilyen ingatlan értékesítésével nem sok gondja van a tulajdonosnak. Az ingatlanforgalmazó cég szerint legkevésbé a válságnak még ellenálló budai kerületekben, illetve a budai agglomerációban érezhető a kereslet viszszaesése. Ezeken a területeken a forgalom 20, illetve 25 százalékkal esett vissza, akárcsak Győrben (20-30 százalék). Ezzel szemben Tatabányán 35-40, Kaposváron pedig 40-50 százalékkal kevesebb lakást adnak el.
Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője szerint a vásárlók a belvárosi, 15–20 millió forint közötti lakásokat keresik, de az extrával – panoráma, jó elhelyezkedés – rendelkező ingatlanok is kelendők. Egyre jobban fölértékelődnek a jó közlekedési kapcsolatok, különösen, ha csendes, zöldövezeti, 50–70 négyzetméteres lakásról van szó. Nem ritka, hogy az ilyen, frekventált lakások tartják az árukat. Ugyancsak érzéketlenek a válságra azok a különleges adottságú telkek, illetve extra kivitelezésű családi házak, amelyeknek eladóit és vevőit, jövedelmüknél fogva, nem érdekli a válság. Murányi Ákos szerint a panelpiac sem halt meg, lakótelepenként változó kereslet mellett a kis- és közepes lakások még eladhatók, ugyanakkor a nagyobb paneleket nagyon nehéz értékesíteni. – Az áresés leginkább a paneltulajdonosokat hozta kellemetlen helyzetbe, hiszen a rossz állapotú, gyenge hőszigetelésű, s ezért magas rezsijű, esetleg még rossz környéken is található lakások iránti kereslet csökkent a leginkább, s így ezek ára esett a legnagyobb mértékben – az Otthon Centrum elemzése szerint.
A bankok csökkenő hitelezési hajlandósága azt eredményezte, hogy jelentősen nőtt a készpénzből vagy ingatlanfedezet-cserével vásárlók száma, s arányuk egyes vidékeken, például Budapest II. és XII. kerületében akár a 90 százalékot is eléri. Ezzel párhuzamosan az igények is mérséklődtek: kisebb alapterületű, kevesebb szobával rendelkező lakások irányába mozdult el a kereslet. S aki korábban családi házban gondolkodott, az most egy sorházi lakással is beéri, esetleg kettő helyett egy fürdőszobával is megelégszik. Szakértők ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy az önerő hiánya jelentős keresletcsökkentő tényező.
Valkó Dávid, az Otthon Centrum vezető elemzője úgy látja, hogy az idén lassan elindul a kilábalás. A szakember szerint az árakat akár jelentősen is befolyásolhatja a kényszerértékesítés előtt álló ingatlanok nagy száma, illetve hogy a befektetési céllal vásárlóknak nem érdemes tovább várnia kedvezőbb árszintre.
– A forintárfolyam viszonylagos stabilizálódásával, illetve a devizahitelesek megmentésére létrejött banki konstrukciókkal sikerült elkerülni az ingatlanpiac összeomlását. A piac jelenleg enyhén növekszik, de amíg nem válik világossá a következő évek gazdaságpolitikája, addig jelentős növekedés nem várható – vélekedik Murányi Ákos.
A kereslet változásának irányát természetesnek nevezte Varga Dénes, a DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda ügyvezető igazgatója, aki szerint a jövedelmek viszszaesése következtében keresik a kisebb, olcsó lakásokat. A lakásvásárlás ugyanis hosszú távú program mindenki életében. Az általános képlet szerint az ember otthonteremtés előtt takarékoskodik, utána pedig hitelt törleszt. Vagyis lakásvásárlásba, -építésbe akkor vág bele, ha biztos és kiszámítható jövedelemmel rendelkezik. Ezért a kereslet dinamikusabb növekedése Varga Dénes szerint csak a gazdaság fellendülésével párhuzamosan várható. Azzal is tisztában kell lenni, hogy a 2000 utáni nagy fellendülés már a múlté, hiszen azok nagy része, akinek volt megfelelő nagyságú jövedelme, már megoldotta lakásproblémáját, aki pedig nem jutott otthonhoz, az anyagiak hiányában maradt le róla. Nem szabad azonban megfeledkezni arról sem, hogy az elmúlt két évben voltak szép számmal olyanok is, akik a kedvezőbb árakra és támogatási rendszerre játszva kivártak. Az ő piaci megjelenésük hamarosan várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.