Mindent elmond a tegnapi Brazília–Portugália derbiről, hogy a meccs emberének kénytelenek voltunk magunk között Carlos Dungát, a dél-amerikaiak mesterét megválasztani. Ő legalább a legjobb ütemben nyúlt bele a meccsbe azzal, hogy pillanatokkal a szünet előtt lehozta a pályáról a Pepével folyamatosan kakaskodó, s már figyelmeztetett Felipe Melót. Nem akarta megvárni, hogy kiderüljön, melyik játékosban megy fel megint a pumpa, immár kiállítást érően.
Ez is jelzi, hogy nem szalonreminek lehetett tanúja a durbani stadion több mint hatvanezer nézője, legalábbis az első félidőben, amikor összesen hétszer vette elő a sárga lapot a mexikói bíró, Benito Archundia. A másodikban viszont egyszer sem, addigra már belenyugodtak a felek a továbbjutásba… A legnagyobb brazil helyzet is a szünet előttre jutott, Nilmar közeli lövését kellett a kapufára tolnia Eduardónak. A portugálok részéről Raul Meireles került legközelebb a gólszerzéshez, de a bal oldalról jobb külsővel próbálkozott, ahelyett, hogy bal belsővel gurított volna. A passzt egyébként az ellenfél feltűnően lassú védőjétől, Lúciótól kapta, akit többször is megforgatott Cristiano Ronaldo. A Real Madrid klasszisa talán most játszott eddig a legjobban Dél-Afrikában, bár szabadrúgásain még akad mit csiszolni.
Mint ahogy a favoritnak tartott, csoportelső brazilok teljesítményén is, bár a szövetségi kapitány nem egészen így látta: „Mi megpróbáltunk győzelemre játszani, míg ellenfelünk nem. Mindig szerettünk volna támadni, ám a portugálok csak azt lesték, mikor hibázunk.” Kollégája, Carlos Queiroz elégedettebben értékelt: „Megfelelően zártuk a csoportkört, és már most a következő meccsünkre kell gondolnunk. A mai mérkőzésről csak annyit, hogy mind nekünk, mind a braziloknak nagyon nehéz volt.”
A másik találkozón Elefántcsontpart ugyan eljátszadozott a Koreai NDK-val, de hiába nyert
3-0-ra, az ötödik afrikai csapatként kiesett a csoportból. A fekete földrészt már csak Ghána képviseli „hazai pályán”. Sven-Göran Eriksson, az elefántcsontparti válogatott svéd szakvezetője így értékelt: „A játékosaim nagyon jók, ezért is kár, hogy haza kell mennünk, mert a csapat meccsről meccsre egyre jobban és jobban játszott. De ilyen az élet. El kell fogadnunk, hogy kiestünk.” Ha esetleg Drogba nem sérült volna le közvetlenül a vb előtt… Kim Jong Hun, az észak-koreai mester már előre tekintett: „A következő vb-re a játékosainknak fejlődniük kell az egyéni képességek terén. Mentálisan és fizikailag is erősödnünk kell. Amíg bírtuk erővel, jól tartottuk magunkat, aztán már sokszor átjátszottak minket.” De ki mondta a mesternek, hogy négy év múlva is eljut a csapat a világbajnokságra? Most mindenesetre eséllyel versenyzett a leggyengébb vb-résztvevő címéért, a portugáloktól kapott hét „gombóc” pedig nem csak a két félnek marad örök élmény.
Helyreálló erőviszonyok. Spanyolország vereséggel kezdte vb-szereplését, de aztán a H jelű kvartettben helyreállt a világ rendje. Az Európa-bajnok tegnap Chilét is legyőzte, s megnyerte a csoportot. David Villa szerzett vezetést távoli emelésből, majd Iniesta is betalált okosan. Estrada kiállítása ellenére a chileiek a szünet után Millar révén szépítettek, s mivel Svájc nem tudta felülmúlni Hondurast, továbbléptek a 2. helyen. A 16 között létrejött a spanyol–portugál ibériai és a brazil–chilei dél-amerikai randevú.
*
G csoport, 3. forduló:
Elefántcsontpart–
Koreai NDK 3-0 (2-0)
Nelspruit, Mbombela Stadion, 30 000 néző, jv.: Albert Undiano (spanyol). Gól: Y. Touré (14.), Romaric (20.), Kalou (82.).
Elefántcsontpart: Barry – Boka, Kolo Touré, Zokora, Eboué – Romaric (Doumbia, 78.), Yaya Touré, Tiote, Kouassi (Dindane, 64.) – Drogba, Keita (Kalou, 64.).
Koreai NDK: Ri Mjong Guk – Csa Dzong Hjok, Pak Csol Dzin, Ri Dzun Il, Dzi Jun Nam, Ri Kvang Cson – Hong Jong Jo, Ang Jong Hak, Pak Nam Csol, Mun In Guk (Csoe Kum Csol, 67.) – Dzong Te Sze.
Brazília–Portugália 0-0
Durban, Durban Stadion, 62 712 néző, jv.: Benito Archundia (mexikói). Sárga lap: Lúis Fabiano (15.), Juan (25.), Felipe Melo (43.), illetve Duda (25.), Tiago (31.), Pepe (40.), Coentrao (45.).
Brazília: Julio Cesar – Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos – Daniel Alves, Gilberto Silva, Felipe Melo (Josue, 44.) – Nilmar, Julio Baptista (Ramires, 82.), Luís Fabiano (Grafite, 85.).
Portugália: Eduardo – Ricardo Costa, Ricardo Carvalho, Bruno Alves, Duda (Simao, 54.) – Danny, Tiago, Pepe (Pedro Mendes, 64.), Raul Meireles (Veloso, 84.), Fabio Coentrao – Cristiano Ronaldo.
A G csoport végeredménye
1. Brazília 3 2 1 – 5-2 7
2. Portugália 3 1 2 – 7-0 5
3. Elefántcs. 3 1 1 1 4-3 4
4. Koreai NDK 3 – – 3 1-12 0
H csoport, 3. forduló:
Spanyolország–Chile
2-1 (2-0)
Pretoria, Loftus Versfeld Stadion,
41 958 néző, jv.: Marco Rodriguez (mexikói). Gólszerzők: Villa (24.), Iniesta (37.), illetve Millar (47.). Sárga lap: Medel (15.), Ponce (19.), Estrada (21., 37.). Piros lap: Estrada (37.).
Spanyolország: Casillas – Ramos, Piqué, Puyol, Capdevilla – Xavi, Busquets, Xabi Alonso (Martinez, 73.) – Iniesta, Torres (Fabregas, 55.), Villa.
Chile: Bravo – Isla, Medel, Ponce, Jara – Vidal, Estrada, Gonzalez (Parades, a szünetben) – Sanchez (Orellana, 65.), Valdivia (Millar, a szünetben), Beausejour.
Svájc–Honduras
0-0
Bloemfontein, Szabad Állam Stadion, 28 042 néző, jv.: Hector Baldassi (argentin). Sárga lap: Fernandes (34.), illetve Thomas (4.), Suazo (58.), Chavez (64.), W. Palacios (89.).
Svájc: Benaglio – Lichtsteiner, Von Bergen, Grichting, Ziegler – Barnetta, Huggel (Shaqiri, 78.), Inler, Fernandes (Yakin, a szünetben) – Derdiyok, Nkufo (Frei, 69.).
Honduras: Valladares – Sabillon, Chavez, Bernardez, Figueroa – Alvarez, W. Palacios, Thomas, Nunez (Martinez, 67.) – J. N. Palacios (Welcome, 78.), Suazo (Turcios, 87.).
A H csoport végeredménye
1. Spanyolo. 3 2 – 1 4-2 6
2. Chile 3 2 – 1 3-2 6
3. Svájc 3 1 1 1 1-1 4
4. Honduras 3 – 1 1 0-3 1