Az első negyedévhez képest nőtt a felszámolás alá került építőipari vállalkozások aránya. Míg az év első három hónapjában 15 százalékkal emelkedett az eljárás alá vont cégek száma, addig az első fél évben 15,7 százalékkal több építőipari vállalkozás dobta be a törülközőt – derül ki az Opten első féléves jelentéséből. S bár ez a mérték szinte tökéletesen azonos a nemzetgazdasági átlaggal, a jelenség nem az építőipar sorsának jobbra fordulását jelzi, hanem a többi ágazat helyzetének romlását.
A bedőlt építőipari cégek száma az év első hat hónapjában 256-tal haladta meg az előző év hasonló időszakának adatát. – A növekedés ugyan kisebb mértékű, mint az egy évvel ezelőtti 22 százalékos, az azonban mindenképpen aggasztó, hogy az építőipari főszezon közepén éves csúcsot mutat a bedőlt cégek száma – elemezte az adatokat Csorba Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. A második negyedév minden hónapjában emelkedett a tönkrement vállalkozások száma, s júniusban érte el az idei csúcsot, amikor 363 cég csukta be kapuit. De az újonnan indított felszámolások dinamikája is ijesztő, hiszen az előző év adataihoz viszonyítva arányuk a májusi 9,9 százalékról júniusra 31,5 százalékra emelkedett.
Ezzel párhuzamosan a cégvezetők magatartása is változást mutat. Januártól minden hónapban emelkedett a tulajdonosok által bezárt cégek száma, júniusban viszont az egy évvel korábbinál 17-tel, a májusinál 13-mal kevesebben választották ezt a megoldást. Júniusban összességében 8 százalékkal kevesebb cég bezárását kezdeményezték tulajdonosaik, mint egy évvel korábban.
Az első fél évben 12,7 százalékkal több építőipari vállalkozást hoztak létre, mint a tavalyi év hasonló időszakában, ami Csorba szerint arra utal, hogy továbbra is aktívak az „adósságbűvészek”, akik hatalmas adósság fölhalmozása után bedöntik cégüket, s már alapítják is a következőt. Ezt a vélekedést támasztja alá az is, hogy júniusban 433 vállalkozást alapítottak az ágazatban, ami majdnem egyharmadával több, mint egy évvel ezelőtt, az emelkedés mértéke pedig két és félszerese a nemzetgazdasági átlagnak.

Milliókat érő ritka pénzérmék lapulhatnak a fiókunkban