Ügynökmúlt: az egyedi ügyek feltárása jön

Joó István
2010. 07. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A három hazai történelmi keresztény egyház közül a legkisebb, az evangélikus jutott legtovább a közelmúlt átfogó kutatásában és a múlttal való szembenézésben – állapította meg Szabó Csaba történész. A Magyar Országos Levéltár főigazgató-helyettese ezt annak a könyvnek a bemutatóján mondta, amelynek címe: Háló – Dokumentumok és tanulmányok a Magyarországi Evangélikus Egyház és az állambiztonság kapcsolatáról, 1945–1990. A kötet az evangélikusok 2005-től működő tényfeltáró bizottságának eddigi munkáját öszszegzi, a feltárás módszertanára összepontosítva. Szabó Csaba, a kiadvány egyik lektora hangsúlyozta: a kötetet kiváló alapnak tartja ahhoz, hogy a tényfeltáró bizottság a közeljövőben szakszerűen rukkolhasson elő az egyedi esetek feltárásával. Prőhle Gergely, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos felügyelője kijelentette: „Nem megbélyegezni akarunk, hanem bemutatni a múltat a maga bonyolultságában.” Ügynök és ügynök között az egyházban is óriási különbségek voltak, vagyis eltérő a mértéke annak a bukásnak, amelyhez az ügynöki beszervezés aláírása vezetett. Prőhle olvasatában az egyház érintettjei, kollaboránsai többnyire a rendszer áldozatai is voltak. Szerinte a helyzet fonákságát fokozza, hogy máig demokratikus legitimációt élveznek olyanok, akik a besúgásra is építő elnyomó rendszert működtették. Az evangélikus egyház országos felügyelője terjesztette elő azt a határozatot, amely szerint a konkrét kollaborálási esetek feltárásában előre kell venni a még élő beszervezetteket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.