Vizsgálatot indított Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatalnál (NKTH), ugyanis elképzelhető, hogy a hivatal pályázatán győztes Omninvest Development Kutató, Fejlesztő és Kereskedelmi Kft. gyakorlatilag saját anyacégét, az Omninvest Kutató, Fejlesztő és Kereskedelmi Kft.-t bízta meg a H1N1 influenza elleni oltóanyag kifejlesztésével. Márpedig a hatályos jogszabályok szerint a szolgáltatást csak egy független vállalkozástól lehetett volna megvásárolni – mutat rá a tárca közleménye. Emlékeztetnek, a kormány év elején az Egészségügyi Világszervezet (WHO) elvárásainak megfelelően arról döntött, hogy Magyarországot az új influenza elleni vakcina kutatási és gyártási központjává teszi. A döntés után az NKTH kiírt egy nyílt pályázatot, amelyre egyedül a projektre létrehozott Omninvest Development Kft. jelentkezett. A hárommilliárdos programba a magyar állam kétmilliárd forinttal szállt be, a kutató cégre viszont csak egymilliárd forint előteremtése hárult.
A minisztérium közleménye kiemelte: a projektcég, vagyis az Omninvest Development a kutatások elvégzésére egy közbeszerzési eljárást írt ki, amelynek győztese az anyacég, az Omninvest Kft. lett. A tárca tájékoztatása szerint a nemzetgazdasági miniszter mellett az Európai Bizottság Versenyjogi Főigazgatósága is vizsgálatot folytat az ügyben.
Ismert, a Heti Válasz összesítése szerint az Omninvest Kft. az utóbbi 14 évben legalább 15 milliárd forintot kapott a magyar államtól úgy, hogy eközben nyomonkövethetetlen, kinek a számlájára folynak be ezek a pénzek, mivel a cég tulajdonosa évek óta egy ciprusi offshore cég.
A Fidesz még tavaly decemberben követelte a Nemzetbiztonsági Hivataltól, hogy derítse ki és hozza nyilvánosságra az oltóanyag kifejlesztésével megbízott, 2006-ban nemzetbiztonsági védelem alá helyezett vállalkozás tulajdonosi szerkezetét, és azt, hogy pontosan kihez kerül a vakcináért befolyt pénz. A parlament Simicskó István kereszténydemokrata politikus vezette nemzetbiztonsági bizottsága többször is napirendjére tűzte a kérdést, azonban az akkor Juhász Gábor (MSZP) irányítása alatt álló elhárítás nem tudta kideríteni, kik állnak a milliárdokat elnyerő offshore cég mögött. Juhász további nyomozást ígért, és bejelentette, hogy a titkosszolgálatok a nemzetközi társszervek segítségét kérik, azonban eddig nem ismert okok miatt az NBH kudarcot vallott. Az oltóanyaggyártó cég hátterének feltárásában Demeter Ervin, az első Orbán-kormány titokminisztere jutott a legtovább. Ennek alapján a társaság mögött egy AJK nevű ciprusi cég áll, amely egy Sampter nevű offshore cég tulajdonosa lett. A Samptert 1997 előtt még Arndel Ltd-nek hívták, az AJK pedig egy olyan strómantársaság, amelyet kifejezetten a tulajdonosok bújtatására hozhattak létre, a céggel kötött vagyonkezelési szerződés ugyanis csak büntetőeljárás indítása esetén ismerhető meg.

Hiába gyalogol autóval Magyar Péter, hétfőn a parlament elé kerül a bennfentes kereskedés kérdése