Nyílt ülést tartott tegnap a 21. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) által alapított Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF). Az erdélyi magyarság hatékony politikai érdekképviselete és érdekvédelme elősegítése céljából alapított szervezet két társelnöke, Markó Béla és Tőkés László nem rejtette véka alá, hogy az általuk vezetett RMDSZ és EMNT bizonyos kérdésekben ma is eltérő álláspontot vallanak, de szerintük szükség van egy olyan keretre, amelyben lehetségesnek tűnik a közös nevező megtalálása. A két politikus között ugyanis továbbra sincs konszenzus az erdélyi Kulturális Autonómia Tanács leendő hatásköreinek meghatározásáról. Markó a szlovákiai választások kapcsán úgy vélekedett: a pozsonyi megmérettetés tanulsága az erdélyi magyar politikai érdekképviselet számára az, hogy etnikai képviseletként kell eredményeket felmutatnia. Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke fájlalta, hogy továbbra sem született meg a tényleges összefogás az erdélyi magyar szervezetek körében, amit többek között az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának számlájára írt.
A táborban – egyebek mellett Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter részvételével – az egységes, korszerű, jó minőségű és versenyképes Kárpát-medencei magyar oktatás kialakítása tárgyában is rendeztek előadás-sorozatot. A téma már csak azért is bizonyult különösen aktuálisnak, mert a romániai felsőoktatás minőségét ellenőrző bukaresti bizottság éppen aznap hozott pozitív döntést a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem akkreditációjával kapcsolatban. Dávid László, az 1999-ben alapított, a magyar állam által finanszírozott Sapientia rektora úgy értékelte: akkreditált intézményként könnyebb lesz pályázatokat nyerniük, a diákok több mobilitási programban vehetnek részt, államvizsgát szervezhetnek, mesterképzőt indíthatnak, továbbá esély nyílik a román állami támogatás megszerzésére is.
Tegnap a tusnádfürdői diáktábor szervezői bejelentették: szombaton Traian Basescu is előadást tart a rendezvényen Orbán Viktorral és Tőkés Lászlóval közösen, s kétoldalú megbeszélés is lesz a magyar miniszterelnök és a román államfő között.

Csúcsra járatott tolerancia Brüsszelben: nem engedték be Dömötör Csabát a gyermekeivel egy helyi étkezdébe