Gondolatot olvasnának

A Time magazin augusztus eleji számában megjelent írásban meglepő ötlettel állt elő John Meixner és Peter Rosenfeld, a chicagói Northwestern egyetem két kutatója: az agyhullámok mérésével ki lehet találni, mire készülnek az emberek, főleg a terroristák.

2010. 08. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két pszichológus nyugdíjba küldené a sokat bírált hazugságvizsgálót. De annak ellenére, hogy a két kutató fölfedezte a P300 nevű agyhullám szerepét 29 önkéntes egyetemistán, sokan kételkednek a módszerben. A kísérlet közben a diákoknak először két dologra kellett gondolniuk: egy bombamerényletre Houstonban vagy egy tetszés szerint kiválasztott városra, ahol nyaralni szeretnének. A következő lépésben városneveket mutattak nekik, majd hónapneveket láttak, és a terroristamerényletek különféle módszerei jelentek meg előttük. Ebben a szakaszban a kutatók az EEG segítségével mérték a diákok agyhullámait, és különösen a P300 nevű agyhullám tevékenységét látták nagyon aktívnak, amikor az egyik inger ismerős volt. Meixner és Rosenfeld is meggyőződéssel vallja, hogy sikeres a kísérlet: azonosítottak tízet a 12 feltételezett „terroristából”, és kiderítettek húszat a feltételezett merénylet harminc részletéből (például a robbanóanyag típusát, a merénylet helyszínét és időpontját is).
Maga Rosenfeld az amerikai Time magazinnak nyilatkozva elismerte, hogy a módszer még nem egészen tökéletes és csak korlátozottan használható a terroristák ellen. Ugyanis az általuk javasolt módszerrel csak olyan információt lehet megtalálni, amelyről már tudnak, és nem azt, amit éppen keresnek. De sokkal hatásosabb eszköz, mint a hazugságvizsgáló, amit ma is felhasznál a bíróságok túlnyomó többsége – mondta. Rosenfeld és Meixner nem új dolgot talált fel, mert már a nyolcvanas években ismerték a módszert, de még senki sem alkalmazta.
Az ellenzők hibásnak tartják a módszert, azt is kifogásolják benne, hogy mindenképpen kellenek hozzá előzetes információk. Akárcsak a hazugságvizsgáló, ez is épít a légzés és a verejtékezés legkisebb eltérésére, csakhogy ez egy ártatlan személy esetében is megváltozik, már csak azért is, mert nem mindennap hallgatnak ki ilyen körülmények között egy hétköznapi embert. Az a tény is az új módszer ellen szól, hogy a P300 akkor is reagál az ismerős információra, ha valaki mégsem terrorista – mint a kísérlet egyetemistái –, de a látott városban nőtt fel, és számtalan kedves emlék fűzi hozzá. A cikk portugál hozzászólóinak egyike epésen-gúnyosan megjegyezte: Uram isten, megint két chicagói fiú! Az illető a most már hanyatló neoliberális gazdasági modell egyik kidolgozójára, a néhai Milton Friedmanra és Arnold Harbergerre, illetve tanítványaira (a chicagói fiúkra) célzott. A két professzor egy másik chicagói egyetemen járult hozzá a „világmegváltó” gazdasági modell kidolgozásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.