
origo.hu
Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben
Aggályos adatporszívó. Megtiltotta tegnap a csehországi adatvédelmi hivatal, hogy az internetes keresőprogramjáról ismert amerikai Google vállalat műholdas világtérképének (Google Earth) egyik kiegészítő szolgáltatásához fényképeket készítsenek az országban – közölte a prágai közszolgálati rádió. A papíron a turisták tájékozódását elősegítő utcanézegető (Street View) alkalmazás elkészítéséhez a Google speciálisan kialakított, 360 fokos kamerákat használó járművekkel pásztáz végig egy-egy országot, hogy az így készült fotók segítségével a térképet használók úgy érezzék, mintha ők is ott állnának az általuk kiválasztott utcában. A szolgáltatást számtalan országban biztonsági kockázatként értékelik, és vonakodnak beengedni a Google kamerás autóit. Az indoklás szerint a nagyfelbontású képek túl sok betekintést engednek a mit sem sejtő állampolgárok magánéletébe, és kellemetlen helyzetbe hozhatják őket. Az eddigi fényképezések alkalmával például gyakran előfordult, hogy autópálya mentén pisilő, vagy otthonukban meztelenkedő személyek kerültek fel a fotósorozatok közé. Egy nagy port kavart esetben pedig egy halottnak tűnő brit kislány is megjelent az utcanézegetőn. A személyazonosságát napokig próbálták beazonosítani, míg végül maga jelentkezett szüleivel a hatóságoknál, hogy csak játékból tetette magát halottnak, miközben a barátaival fogócskázott. (B. R.)
Egyre többet hallani, ha valaki egy kézben összpontosítaná a Google-t, a YouTube-ot és a Facebookot, akkor gyakorlatilag uralkodóvá válna a fejlett világban. Mit gondol, mekkora a valóságtartalma ennek az elképzelésnek?
– Személy szerint úgy gondolom, ezek alapjában véve szolgáltatások, és ami érdekes, az internet igen nagy, szabad versenyterületet biztosít a számukra. Ez azonban valóban felvet bizonyos aggályokat, mind az innováció, mind a szolgáltatások ellátása terén. Ha ugyanis megnézzük, öt évvel ezelőtt még senki sem beszélt a Facebookról, maximum az Egyesült Államokban ismerték néhányan. Tíz éve pedig nem sokan használták még a Google-t. Jól látszik tehát, hogy ezek a szolgáltatások szinte felfoghatatlan ütemben fejlődnek, de ennek az előnyét a felhasználók egyelőre élvezik és használják.
– A Facebooknak lassan több mint ötszázmillió egyéni felhasználója van, így felvetődik a kérdés, van-e a vállalatnak bármiféle regionális politikája? Például külön közép-európai stratégiája?
– A Facebook alapjában véve egy egyetemes platform, amit a közösségi oldal honlapcímén – www.facebook.com – lehet elérni, és a világon mindenhol azonos megjelenítést kínál. Politikánk pedig az, hogy ezt a rendszert fenntartsuk, hiszen felhasználóink azt értékelik, hogy bárhol lépnek fel honlapunkra, azonos feltételekkel használhatják szolgáltatásainkat, léphetnek kapcsolatba ismerőseikkel. Ha így nézzük, akkor az európai stratégiánk megegyezik a központi politikánkkal, annyi kivétellel, hogy itt, mint bárhol máshol figyelembe vesszük a helyi jogszabályozást, hogy elkerüljük az esetleges törvénysértéseket. Közép-Európában – mint más egyéb régióban – az a célunk, hogy a lehető legpontosabban lefordítsuk honlapunk teljes tartalmát valamennyi régiós nyelvre.
– Idén másról sem lehetett hallani, mint hogy aggályos a Facebook adatbiztonsági szolgáltatása, sokszor megőrizték a törölt felhasználók személyes adatait, ami visszaélésekre adhat lehetőséget. Ha ma úgy dönt valaki, hogy ki szeretne lépni a közösségi oldalról, akkor távozásával minden adata végleg letörlődik?
– Két lehetőség van arra, ha valaki el szeretné hagyni a Facebookot. Az egyik, hogy a felhasználó hibernálja a saját profilját, így a felhasználói fiók gyakorlatilag archiválódik, és akkor lép újra életbe, ha a tulajdonosa ismét aktiválja azt. Természetesen, ha valaki úgy dönt, végleg kilépne a felhasználók közül, erre is van lehetőség. Csak írnia kell egy levelet a segélyközpontunknak (Help Center), és a felhasználó kérésére mi minden adatot végérvényesen eltávolítunk a honlapról. Azért nem közvetlenül, hanem csak rajtunk keresztül lehet törölni az egyes felhasználói fiókokat, mert szeretnénk meggyőződni arról, hogy ez a kérés valóban az adott személytől érkezik, és nem mondjuk egy nem kívánt jóakarótól, aki csak bosszúból akarja kellemetlen helyzetbe hozni a másikat.
– Az elmúlt egy-két évben egyre markánsabban jelen van a politika a Facebookon, és a közösségi portált mind több politikai párt, jelölt használja kampánya során. Például so-kak szerint Barack Obama is többek között a Facebookon nyerte meg a 2008-as amerikai elnökválasztást. Mi a Facebook álláspontja a honlapon történő politizálásról?
– Felhasználóink szinte valamennyi őket érintő kérdésről eszmét cserélnek. A politika pedig kétségtelenül hozzátartozik a mindennapi élethez, ezért természetes, hogy a közösségi portálunkon is sok szó esik ilyen kérdésekről. Mivel a felhasználóink 87 százaléka 18 év feletti, tehát szavazásra jogosult, így jól látszik, hogy a választások előtt sokat beszélnek a kampányról. Számunkra ez pozitív. Főleg, hogy mind több politikus veszi észre, ha meg akarja szólítani az embereket, akkor a Facebookon megtalálja őket.
– Ha már a politikát említettük, ön a Facebook európai stratégiai igazgatója, ám egyben a brit Liberális Demokrata Párt politikusa, és nemesi címénél fogva (Baron Allan of Hallam) a londoni felsőház tagja. Nem érzi úgy, hogy ez a kettősség felvet némi összeférhetetlenséget?
– A Facebooknál betöltött pozícióm előtt tényleg választott parlamenti képviselő voltam, de 2005 óta nem vagyok tagja az alsóháznak. Igaz, hogy idén május 28-án felsőházi képviselőnek választottak, ami inkább egy szakértői, semmint politikai tisztség. Sőt, felsőházi kinevezésem kifejezetten a Facebooknál betöltött tisztségemnek köszönhetem, hiszen mint internetes szakértő lettem a lordok házának tagja. Emellett pedig minden további nélkül folytathatom a Facebooknál megkezdett munkámat is.
Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben
A magyaroknak kedvező eredmények születtek a jégkorong-vb-n
Ha tej helyett ezt teszed a palacsintába, brutál finom lesz!
Ezt a férfit keresi a rendőrség a Lakatos Márk-féle botrányban
Xabi Alonso nem viccel, madridi ikonokat vág ki a Realból
Ütött az óra: elítélték Ursula von der Leyent, világraszóló botrányról rántják le a leplet
Trump sem utazik Isztambulba
Őrület a jégen, az amerikaiak csak ráadásban győzték le a norvégokat a hoki-vb-n
Orbán Viktor Bognár Györgynek üzent a kupadöntő után
A Real Madrid sorsdöntő meccsén a 95. percben jött a dráma
Lendvai Ildikó mindent bevallott, ebbe még Magyar Péter is belepirult
Robbie Keane elárulta, kire haragszik; Bognár György a csalást hiányolta
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.