Ma kezdődnek a kormány és a szakszervezetek közötti, a munka törvénykönyve módosításáról, a nyugdíjrendszer, valamint a korengedményes- és korkedvezményes nyugdíj, illetve az országos érdekegyeztetés átalakításáról szóló tárgyalások. A találkozón az Autóbusz-közlekedési Szakszervezetek Szövetsége, a Liga Szakszervezetek, az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, valamint a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete vesz részt. A kormányzati delegációt Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkár vezeti, de részt vesz még a tárca két helyettes államtitkára, Kardkovács Kolos és Banai Péter Benő, illetve Gáva Krisztián, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára is. A kormány azután kezdeményezett egyeztetést, hogy több szakszervezet is sztrájkot hirdetett a vitatott ügyek miatt: a villamosenergia-ipari sztrájkbizottság, illetve a BKV-nál működő érdekképviselet az egyeztetések eredményességétől tette függővé, hogy a későbbiekben megtartják-e az elhalasztott munkabeszüntetést.
Czomba Sándor lapunknak elmondta, előzetes menetrend nincs, az, hogy lesz-e folytatás, attól függ, milyen eredményt tudnak elérni a megbeszélésen. Kérdésünkre, hogy milyen kormányzati magatartás várható a tárgyalásokon, közölte: az Orbán-kormány legfőbb célja a munkahelyteremtés, elsősorban a versenyszférában. – Ha nem lesz tíz éven belül egymillió új munkahely Magyarországon, akkor minden gondunk, az oktatás, a nyugdíj, szociális feszültségek, illetve államadósság rövid időn belül újratermelődik. Éppen ezért a szakszervezeteknek meg kell érteni, ha nem húzunk egy irányba, nem lesz kilábalás a mostani helyzetből. Ez pedig azt jelenti, hogy a kormányzat kénytelen számos olyan intézkedést megtenni, ami a szakszervezetek számára jelen pillanatban elfogadhatatlannak látszik – jelezte.
Szeptember 29-től egyébként akciókat, sztrájk- és demonstrációsorozatot indít négy, „akcióegységbe” tömörült, közismerten baloldali kötődésű szakszervezeti konföderáció, ha a kormány nem egyeztet velük a munka világát érintő változtatásokról. Az Autonómok, az ÉSZT, az MSZOSZ és a SZEF által alapított akcióegység munkáját a „bohócforradalmárokként” elhíresült Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke, illetve Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke koordinálja. Kónya és Árok voltak azok, akik korábban fékezhetetlen tüntetéseket, rendvédelmi dolgozókkal támogatott „szabadcsapatokat” emlegettek. Az akcióegység állításával szemben a Liga, valamint a Gazdasági Szakemberek Szakszervezete is jelezte: nem vesznek részt a szerveződésben.
Deák Dániel: Magyar Péter egy magamutogató ripacs
