Az érdekvédőkkel tárgyal a kormány

Beindulnak a munka világát érintő egyeztetések, a kabinet öt szakszervezettel ül tárgyalóasztalhoz. Czomba Sándor, a kormányzati tárgyaló delegáció vezetője lapunknak azt mondta: az érdekvédőknek meg kell érteniük, ha nem húzunk egy irányba, nem lesz kilábalás a mostani helyzetből.

Bákonyi Ádám
2011. 07. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma kezdődnek a kormány és a szakszervezetek közötti, a munka törvénykönyve módosításáról, a nyugdíjrendszer, valamint a korengedményes- és korkedvezményes nyugdíj, illetve az országos érdekegyeztetés átalakításáról szóló tárgyalások. A találkozón az Autóbusz-közlekedési Szakszervezetek Szövetsége, a Liga Szakszervezetek, az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, valamint a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete vesz részt. A kormányzati delegációt Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkár vezeti, de részt vesz még a tárca két helyettes államtitkára, Kardkovács Kolos és Banai Péter Benő, illetve Gáva Krisztián, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára is. A kormány azután kezdeményezett egyeztetést, hogy több szakszervezet is sztrájkot hirdetett a vitatott ügyek miatt: a villamosenergia-ipari sztrájkbizottság, illetve a BKV-nál működő érdekképviselet az egyeztetések eredményességétől tette függővé, hogy a későbbiekben megtartják-e az elhalasztott munkabeszüntetést.
Czomba Sándor lapunknak elmondta, előzetes menetrend nincs, az, hogy lesz-e folytatás, attól függ, milyen eredményt tudnak elérni a megbeszélésen. Kérdésünkre, hogy milyen kormányzati magatartás várható a tárgyalásokon, közölte: az Orbán-kormány legfőbb célja a munkahelyteremtés, elsősorban a versenyszférában. – Ha nem lesz tíz éven belül egymillió új munkahely Magyarországon, akkor minden gondunk, az oktatás, a nyugdíj, szociális feszültségek, illetve államadósság rövid időn belül újratermelődik. Éppen ezért a szakszervezeteknek meg kell érteni, ha nem húzunk egy irányba, nem lesz kilábalás a mostani helyzetből. Ez pedig azt jelenti, hogy a kormányzat kénytelen számos olyan intézkedést megtenni, ami a szakszervezetek számára jelen pillanatban elfogadhatatlannak látszik – jelezte.
Szeptember 29-től egyébként akciókat, sztrájk- és demonstrációsorozatot indít négy, „akcióegységbe” tömörült, közismerten baloldali kötődésű szakszervezeti konföderáció, ha a kormány nem egyeztet velük a munka világát érintő változtatásokról. Az Autonómok, az ÉSZT, az MSZOSZ és a SZEF által alapított akcióegység munkáját a „bohócforradalmárokként” elhíresült Kónya Péter, a Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségének elnöke, illetve Árok Kornél, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke koordinálja. Kónya és Árok voltak azok, akik korábban fékezhetetlen tüntetéseket, rendvédelmi dolgozókkal támogatott „szabadcsapatokat” emlegettek. Az akcióegység állításával szemben a Liga, valamint a Gazdasági Szakemberek Szakszervezete is jelezte: nem vesznek részt a szerveződésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.