Kötényosztás a konyha helyett a futballpályán

Deák Zsigmond
2011. 07. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még mielőtt valaki – vélhetőleg az erősebb nemből – a női labdarúgás témájától „megijedve” azonnal befejezné e cikk olvasását, annak felütésként egy szinte hihetetlen adatot ajánlunk a figyelmébe: átlagosan 15,4 millióan nézték bő egy hete Németországban a házigazda és egyben címvédő hölgykoszorú Kanada elleni világbajnoki nyitómérkőzését a televízióban. Érdekesség, hogy tavaly a férfi Nationalelf első, Szerbia elleni dél-afrikai vb-meccsét tíz százalékkal kevesebben tekintették meg, mint a hölgyek ezen összecsapását! Ami egyébként nemcsak a tévéfotelekben, hanem a nézőtéren is csúcsot hozott, 73 680-an ültek a berlini olimpiai stadionban – ennyien még soha nem tekintettek meg női futballmeccset Európában. A világrekordot az 1999-es vb Egyesült Államok–Kína szereposztású fináléja hozta, akkor 90 185-en töltötték meg a Los Angeles-i lelátót.
A női labdarúgás tehát bizonyos szempontból kezd felzárkózni a férfihoz, bár a Bild felmérése szerint a német drukkerek fele a nagy érdeklődés ellenére sem tudott felsorolni egy tagot sem a keretből nem sokkal a vb előtt. Pedig a népszerűsítésre olyan eszközöket is bedobtak, amire a fiúk képtelenek: a gárdából Annika Doppler, Kristina Gessat, Ivana Rudelic, Julia Simic és Selina Wagner megmutatta bájait a Playboy hasábjain. Aki látta a képeket, az a férfias női futballisták sztereotípiáját már nem tartja annyira magától értetődőnek; az igazság kedvéért azért tegyük hozzá, hogy nevezett csinos hölgyek egyike sem került be végül a hazaiak vb-keretébe.
Talán az eddig felsoroltak is plasztikusan jelzik a női labdarúgás ellentmondásos voltát, amit a szakág története is alátámaszt. A gyökereket természetesen, mint a férfiaknál, Angliában kell keresni, az első hivatalos női mérkőzést Londonban játszották bő száztizenhat éve, 1895. március 23-án. Mai szemmel nézve erős derültséget kelt a kötelező felszerelésnek számító hoszszú harisnya, a sapka és az öv… Az első világháború alatt, miközben a férfiak a csatatereken harcoltak, a nők az élet sok területén, így a futballpályán is átvették egy időre a szerepüket: az 1917-ben alapított Dick, Kerr’s Ladies csapatának mérkőzései például ötvenezres nézőszámot is vonzottak. A XX. század közepén – ahogy a terület kiváló ismerője, Thaly Zoltán lapunk hasábjain szűk egy éve, a magyar válogatott 25. „születésnapján” ismertette – Olaszországban, Spanyolországban, az NSZK-ban és Skandináviában is hódító útjára indult a női foci, hivatalos „szabadalmaztatásának” színhelye Dánia volt 1959-ben. A kontinentális szövetség, az UEFA 1982-ben írta ki az első női nemzetközi tornát, 1984 óta tíz Európa-, 1991 után az ideivel együtt hat világbajnokságot rendeztek, 1996 óta szerepel a női foci az olimpia műsorán.
A szakág az utóbbi bő két évtizedben számszakilag is hatalmas fejlődésen ment át. Amíg 1990-ben 33 aktív női válogatottat tartott számon a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA), és ezek összesen 99 mérkőzést játszottak, addig tavaly 141 ország nemzeti tizenegye lépett pályára a nőknél, és a meccsszám félezer fölé emelkedett. Az 1991-es első világbajnokság selejtezőiben 45 válogatott szerepelt, az idei németországi vb-re már 122 együttes próbált kijutni. Végül csak tizenhatnak sikerült, az 1991-es és 2007-es vb-házigazda Kínának például első ízben nem. De ott van Egyenlítői-Guinea, amely szereplésével történelmet ír, hiszen a 28 ezer négyzetkilométer területű, 600 ezer lakosú országnál még nem volt kisebb, amely részt vett volna ilyen súlyú FIFA-rendezvényen. Az elismerés mellett azért jöttek a vádak is, például hogy a gárda brazilokat honosított szabálytalanul, s állítólag több játékosuk férfi…
Ez speciel fordítva nem igazán megy: ritka az a férfi csapat, amely titokban nőket szerepeltetne. Kivéve, ha a futballtudás nem döntő szempont.
n
Magyar múlt. Hazánkban az első női csapat 1914-ben alakult Szegeden, hosszú szünet után 1970-ben pedig a Femina jött létre. Az MLSZ 1983-ban írta ki az első Magyar Kupát és bajnokságot, s 1984-ben hívta életre a válogatottat. Az első hivatalos találkozóra 1985. április 9-én Siófokon, az NSZK ellen került sor, ahol a magyar válogatott Vrábel Ibolya góljával 1-0-ra győzött! A németek azóta megnyerték a két legutóbbi vb-t, s házigazdaként a most folyónak is a legnagyobb esélyesei. A mieink egyetlen világversenyre sem jutottak el. Jelenleg valamivel több mint 1200 az igazoltan focizó magyar hölgyek száma, a válogatottsági csúcstartó Paraoanu Aranka 83 szerepléssel. Az MTK tavaly ősszel BL-selejtezőt játszhatott, de 0-0-s hazai derbi után Angliában 7-1-re kikapott az Evertontól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.