Simort számon kérik

Több mint 75 milliárd forintot veszített a devizatartalékain, a magyar gazdaság érdekeivel szemben magasan tartja a kamatot, kétféle árfolyamot használ, aminek inflációgerjesztő hatása van – többek között ezt kifogásolta a lapunknak nyilatkozó szakember a Magyar Nemzeti Bank (MNB) működésében. A képviselők ma hallgatják meg Simor Andrást, az MNB elnökét a jegybank tevékenységéről.

Nagy Vajda Zsuzsa
2011. 07. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a jegybank 75,5 milliárd forintot veszített a csaknem 34 milliárd euróra duzzadt devizatartalékain (most már 36 milliárd felett állnak a devizatartalékok). A tartalékba betett forrásokért ugyanis jóval magasabb kamatot fizet a bankoknak, mint amennyit a pénz kihelyezéséért képes beszedni. – Egy Magyarországon működő külföldi bank leányvállalata felvesz például egymilliárd eurót az anyabanktól, s azt elhelyezi jó magas kamattal az MNB-nél. Utána ezt a pénzt a magyar jegybank kihelyezi egy biztonságosnak számító pénzintézethez – például az említett hazai bank anyavállalatához – a magyarországinál jóval alacsonyabb kamatra. Innen keletkezik a kamatveszteség – magyarázta a Magyar Nemzetnek nyilatkozó szakember. Mint mondta, ezen a körforgáson keresztül gyakorlatilag bármennyi pénz kiszívható az országból. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a teljes eurózóna monetáris politikáját irányító Európai Központi Banknak is elég egy 60 milliárdos tartalék.
– Hiába a sok kedvező hír a gazdaságról, az adósságcsökkentési rekord bejelentése, a régiós szinten legjobb fizetésimérleg-helyzet, az MNB minderre nem reagál a kamattal. Simor András nyilatkozatai azt sugallják, hogy csökkenthetitek az adósságot, amennyit akarjátok, a kamatot akkor is „én állapítom meg” – sorolta a lapunknak nyilatkozó szakember a jegybankkal szemben felmerülő kifogásokat. – Pedig – mint mondta – a hazai gazdaságnak égetően szüksége lenne a forráshoz jutás költségeinek a mérséklésére. A jelenlegi, hatszázalékos rátával szemben három-négy százalék között „lenne a helyén” a kamat. – Ilyen mértékű csökkentést egy lépésben nem szoktak megvalósítani, minél hamarabb el kellene azonban kezdeni a fokozatos kamatvágást – hangsúlyozta.
A jegybank működésével kapcsolatban szakemberek többek között azt is rosszallják, hogy kétféle árfolyamot alkalmaz, s ezzel hozzávetőleg öt százalékkal megdrágít mindent, ami a belföldi inflációt gerjeszti. Egyesek aggályosnak tartják azt a módszertant is, amelyre néhány hónapja tért át az MNB elemzései készítésében, s amelyben „egy külső szubjektív tényként kezeli saját kamatját”. – Az amúgy igen jól képzett szakmai stáb nem azt végzi, ami a dolga lenne, hanem azt, amit megrendelnek tőle. Az MNB elemzései tudományos köntösbe bújtatják a mellébeszélést, s nem térnek ki a hazai gazdaság számára fontos kulcskérdések mélyreható vizsgálatára – összegezték nyilatkozóink.
Kérdés, hogy a fenti témák szóba kerülnek-e a mai parlamenti szakbizottsági meghallgatáson, ahol Simor András, az MNB elnöke és Járai Zsigmond, a központi pénzintézet kiadásait vizsgáló s a kritikus megállapításokat nemrég egy jelentésben összegző felügyelőbizottság elnöke vesz részt. A felügyelők ugyanis – és ez jelentésükből is tükröződik – mindössze a jegybank működését vizsgálhatják, a monetáris politikáról nem alkothatnak véleményt. Az országgyűlési képviselők azonban bármilyen témában kérdezhetik a jegybank vezérét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.