Igaz, tavaly nyáron négy balatoni fürdőhelynek kék zászlót adományozott Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter, ám mint kiderült, a kék zászlók nem valódiak, azaz nem azonosak azok világszerte ismert változatával.
A nagy-britanniai központú Európai Környezettudatos Oktatásért Alapítvány 1987-ben dolgozta ki annak a nemzetközi strand- és kishajókikötő-minősítési rendszernek a követelményeit, amelynek ötletgazdái két évvel korábban a francia tengerparti önkormányzatok voltak. Ők jöttek rá elsőként arra, hogy miután a nyári vakációzást választó vendégnek tiszta vízre van szüksége, a környezetvédelem pedig elvárja, hogy szakszerű legyen a fürdőhelyeken a szennyvízkezelés, deklarálni kell a környezetvédelmi szempontból igényes vendégvárás minőségi követelményeit.
Az 1987-ben indult kék zászló kampány első évben tíz ország 244 strandja és 208 kishajókikötője tűzhette ki a szigorú környezetvédelmi és fürdőzőbiztonsági követelményeknek való megfelelést igazoló zászlót, a múlt évben pedig már a világ több mint kétezer strandján és 728 hajókikötőjében lobogott a kék zászló. Déli szomszédunk, Horvátország tavaly 58, Bulgária 11, Franciaország 258, Görögország 363 kék zászlós stranddal dicsekedhetett.
A kék zászló minősítés elnyeréséhez a strandoknál 27, a kishajó-kikötőknél 16 kritériumnak kell megfelelni. Ezek egyrészt a vízminőségre, másrészt a környezetmenedzsment tevékenységére, harmadrészt a biztonsági létesítményekre és szolgáltatásokra, negyedrészt pedig a környezetvédelmi oktatásra és információterjesztésre vonatkoznak. A zászló mindig csak egy szezonra adható ki. A feltételek teljesítéséről a mozgalom dániai Blue Flag Campaign nevű koordináló szervezetének kell meggyőződnie, és ugyancsak ez a szervezet illetékes a kék zászló minősítés megújítására.
A minap a siófoki székhelyű Balatoni Integrációs Kht. munkatársa, Egerszegi Zita írásos tájékoztatása alapján a Balaton Fejlesztési Tanács tagjai is megismerhették a kék zászló kampány legfontosabb követelményeit. Most már csak az a kérdés, hogy vajon mikor és melyik balatoni, velencei-tavi vagy budapesti strand bejáratánál tűzik majd ki az első magyarországi kék zászlót.

Elbénázott bankrablás – saját bombája végzett egy nővel Görögországban