A korábbival azonos visszaeséssel számol a GKI + Kép

2012. 06. 26. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei költségvetést a kormány 0,5 százalékos GDP-növekedéssel és 4,2 százalékos inflációval készítette.
A GDP a második és a harmadik negyedévben is 1,5-1,5 százalékkal zsugorodik, a negyedik negyedévben kisebb mértékben, de még mindig a negatív tartományban marad – magyarázta a 1,5 százalékos gazdasági visszaesés lefutását a GKI elnöke.

Vértes András szerint Magyarországon jogbizonytalanság van, a kormány gazdaságpolitikája nemcsak hibás, de kiszámíthatatlan is, ami gazdasági recessziót eredményez. A jövő évre azért nem ad prognózist a GKI, mert túl sok a kiszámíthatatlan tényező – tette hozzá.

„Az első negyedévi GDP-adatok alapján az idén a magyar gazdaság stagnál” – ezt még Matolcsy György mondta korábban egy kormányszóvivői tájékoztatón. Az év első felében negatív, majd a második félévben pozitív GDP-alakulással számolnak – közölte akkor  a nemzetgazdasági miniszter. A kormány egyébként jövőre 1,6 százalékos GDP-növekedéssel kalkulál.


Az intézet az idén a magánfogyasztás 2,5 százalékos, a  beruházások 4 százalékos visszaesésével számol. Vértes András közölte, hogy a GDP-arányos beruházási ráta 16 százalékra esett, ami az Európai Unió 27 országa közül az egyik legalacsonyabbnak számít, csak a görög és az ír adat rosszabb.

A GDP-arányos, eredményszemléletű (ESA) államháztartási hiány az idén 2,5 százalék lesz az intézet kutatói szerint, s a GKI elnöke úgy vélte, ez a 3 százalék alatti mutató az egyetlen, amelyet a kormány biztosan teljesít, mivel gazdaságpolitikájának központi kérdése.

A folyó fizetési mérleg várhatóan 7,5 milliárd euró többlettel zár, ehhez járul a 2,5 milliárd euró összegű EU forrás, így az ország külső finanszírozási képessége a GDP közel 3,7 százalékát teszi ki – mondta a GKI elnöke.

Nem lesz alacsonyabb a kamat


A GKI kutatói az év végére 7,0 százalékos alapkamatot várnak. Az elnök szerint ennél akkor lesz alacsonyabb a kamatszint, ha az új összetételű monetáris tanács azt kikényszeríti.

„Az idén már nem lesz IMF-megállapodás, kivéve ha a pénzpiacon stresszhelyzet alakul ki, azaz a jelenlegi kamatok és árfolyamok meredeken felugranak, akkor sürgős lesz a hitelszerződés a kormánynak” – fogalmazott Vértes András. Számításai szerint idén 100 milliárd forint, jövőre 200 milliárd forint többletkiadás keletkezhet az IMF-megállapodás elmaradásából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.