Simicskó: A honvédségen belül szükséges egy tartalékos rendszer

Simicskó István szerint a honvédségen belül szükség lenne egy tartalékos rendszerre. Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának kereszténydemokrata elnöke pénteken, a Széchenyi Kör budapesti összejövetelén beszélt erről. Magyarország biztonsága akkor lenne megnyugtató, ha felépítenénk egy tartalékos rendszert, ami lehet akár a Honi Gárda, de lehet más néven működő szervezet is – mondta a  Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselője a "Nemzet Biztonsága és a Honi Gárda" címmel megtartott előadásában.

MNO
2007. 09. 28. 19:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az általános hadkötelezettség és a sorkatonai szolgálat megszüntetésével az ország védelmi képességében baj esetén számos hiányosságot lehetne találni, amit egy, a honvédségen belül működő tartalékos szervezet korrigálni tudna – vélekedett. Mint mondta, ilyen szervezet, gárda számos más EU-beli és EU-n kívüli országban is működik. A politikus Észtországot, Lettországot, Litvániát, Svédországot, Dániát, Nagy Britanniát és az Egyesült Államokat említette. Simicskó szerint a Honi Gárdára – ami akár ezen a néven, akár más néven is működhetne – azért van szükség, mert a magyar katonák egyre inkább nemzetközi feladatokat látnak el, így az ország védelmi képessége gyengül. A politikus szerint a védelmi képesség gyengülését okozza az is, hogy a magyar kormány egyre kevesebb pénzt fordít a Magyar Honvédségre, a honvédség fejlesztésére. Mint mondta, a GDP 1,17 százaléka az az összeg, amit a kormány a védelemre fordít idén, s ez jövőre egy százalék körül vagy az alatt lesz. Közölte: a NATO országok átlaga két százalék, míg például a román kormány a GDP 2,2 százalékát fordítja hadseregére.

Simicskó István a Magyar Honvédség fejlesztését "siralmasnak" nevezte. A politikus úgy vélte, annak, hogy Magyarországot bárki megtámadja, jelenleg csekély az esélye, ennek ellenére a védelmi képességet fenn kellett volna, és fenn kell tartani. Erre "önbecsülésünk miatt is szükség lenne" – vélekedett, és azért is – mondta -, hogy ezzel üzenjünk a világnak. A politikus szerint minden ország esetében számít a háttérben lévő erő, amit ugyan nem kell használni, ám jó ha van. Úgy vélte, arra nem lehet mindig számítani, hogy a NATO baj esetén megvédi Magyarországot.

A Magyar Gárdával kapcsolatban – amelynek tagjai augusztus 25-én a Budai Várban tettek esküt – Simicskó azt mondta: nem helyes, ha egy társadalomban magánhadseregek, gárdák alakulnak, hiszen az ország, az emberek védelme az állam feladata. Úgy vélte, régen rossz, ha egy gárda védi meg az embereket. Egy ilyen szervezet megalakulása és ennek elfogadása olyan precedenst teremthet, amit további magángárdák alakulásához vezethet – tette hozzá.
(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.